Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej przyniosła szereg zmian, do których gdyński Zespół Interdyscyplinarny musiał się zaadaptować. Niezbędnym było również zachowanie tego samego, wysokiego poziomu wsparcia dla osób doświadczających przemocy. To zagadnienie i podsumowanie jubileuszowej 15 edycji kampanii Biała Wstążka były jednymi tematów tegorocznej miejskiej konferencji „Jeśli szanujesz – przemocy nie stosujesz” w Klubie 3 Flotylli Okrętów. W myśl hasła przewodniego podejmowano temat szacunku do siebie i innych, m.in. podczas panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Jak co roku wręczono również statuetki Ambasadorów Kampanii Biała Wstążka w Gdyni osobom, które wyróżniły się zaangażowaniem na rzecz przeciwdziałania przemocy.
– Przemoc nie jest zjawiskiem, które ogranicza się do jednej, konkretnej grupy społecznej. Dotknąć może każdego, niezależnie od statusu społecznego – zaznacza Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dołączając 15 lat temu do ogólnoświatowej kampanii „Białej Wstążki”, chcieliśmy pokazać nasz sprzeciw wobec jej stosowania, ale i wzmóc wysiłki na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej tego problemu. To właśnie większa świadomość i wsparcie społeczne, mogą doprowadzić do zmian w tej dziedzinie życia. Głęboko wierzymy, że działania informacyjne i uświadamiające, prowadzone wśród obecnej młodzieży, będą dalej owocować w przyszłości i skala tego zjawiska, będzie się tylko zmniejszać.
W organizację Białej Wstążki corocznie oprócz MOPS włącza się jedna z gdyńskich szkół. W tym roku już po raz trzeci w historii był to Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Szkoła, której społeczność stanowią głównie mężczyźni. W tym roku także Klub 3 Flotylli Okrętów, który od 2013 r. aktywnie współpracuje przy organizacji konferencji miejskich znalazł się w grupie współorganizatorów. Podczas trwania kampanii uczniowie ZSChiE rozmawiali o przemocy w swoim środowisku. Informowali również o kampanii mieszkańców Gdyni.
– Cieszy nas, że mamy ponownie zaszczyt być współorganizatorem „Białej Wstążki” – mówi Anna Andrzejewska, wicedyrektor ZSChiE. – Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowywanie różnorodnych wydarzeń. Przypinali wstążki w Urzędzie Miasta, nagrali podcasty na temat zjawiska przemocy domowej, stworzyli specjalny mural i hymn tegorocznej akcji. Nasze koło teatralne przygotowało monodram na temat przemocy. Uczniowie zachęcali również właścicieli gdyńskich restauracji do wywieszenia plakatu z odnośnikiem do profilu społecznościowego akcji.
Kalendarz „Białej Wstążki” w Gdyni wypełniły także m.in. zajęcia samoobrony organizowane w ZSChiE i innych placówkach edukacyjnych. Młodzież mogła uczestniczyć w rozmowach ze specjalistami. Zorganizowane zostały również mistrzostwa gdyńskich szkół średnich w arm wrestlingu. Na konferencji można było zobaczyć wystawę fotograficzną „Szacunek, Miłość, Więź – oczami młodych ludzi”.
– Cele kampanii są niezmienne – w kreatywny sposób przekazać informacje o traktowaniu kobiet przez mężczyzn bez przemocy, a także gdzie poszukać wsparcia, gdy jednak coś się dzieje. –podkreśliła Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy domowej MOPS w Gdyni. – Przez 15 lat istnienia tej akcji, zaczynam zauważać zmiany w postawach uczniów, którzy jako młodzi mężczyźni w sposób naturalny postrzegają się jako wspólnie zarządzający partnerzy życiowi, a nie dominujący w związku. To, że coraz więcej widzę mężczyzn korzystających nie tylko z rozumu, ale i z serca – jest bardzo dobrą prognozą dla kobiet. I mam nadzieję, że te wszystkie kampanie, w których udział wzięło wielu uczniów, nauczycieli i innych ludzi, w jakimś stopniu przyczyniły się do tego stanu rzeczy.