Przejdź do głównej zawartości strony

Kampania społeczna „Biała wstążka” potrwa od 25 listopada do 10 grudnia. Głównymi organizatorami są w tym roku są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Ponadto w akcję aktywnie włączają się inne szkoły i instytucje m.in: Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i 2, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, gdyńska policja, prokuratura, stowarzyszenie „Ovum” i Klub III Flotylli Okrętów. Od pierwszej edycji honorowym patronatem obejmuje ją Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

– Kampania „Biała wstążka” na stałe już wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń – zauważył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Od początku wspierają ją gdyńscy samorządowcy, a Rada Miasta Gdyni w 2009 roku przyjęła specjalną rezolucję, solidaryzując się z jej ideami. Niezmiennie cieszy fakt, że od lat tak chętnie włączają się w nią różne instytucje, organizacje i środowiska, a zwłaszcza młodzi ludzie z gdyńskich szkół. Kampania od początku spełniała przede wszystkim dwa cele. Po pierwsze jest okazją do dyskusji o problemie społecznym jakim jest przemoc mężczyzn wobec kobiet i zwiększaniu wrażliwości społecznej w tym temacie. Po drugie informuje kobiety doświadczające przemocy dokąd w mieście mogą się zwrócić o pomoc i otrzymać wsparcie, a takich miejsc w Gdyni nie brakuje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepsza kampania społeczna nie wyeliminuje tego negatywnego zjawiska, ale jeśli pod jej wpływem chociaż jednej kobiecie uda się wyrwać z zaklętego kręgu przemocy, warto nadal ją organizować.

Zdjęcie: Konferencja prasowa zapowiadająca kampanię odbyła się 22 listopada 2221 roku.
Konferencja prasowa zapowiadająca kampanię odbyła się 22 listopada, na zdjęciu od prawej: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Krystian Bodnar, nauczyciel Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni oraz Mateusz Wilczewski i Patryk Muszarski uczniowie ZSHG. //fot. archiwum MOPS

Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 25 listopada w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Podczas niej młodzież zaprezentuje m.in. przygotowane przez siebie spoty, utwory muzyczne, wiersze i scenki rodzajowe wpisujące się w idee kampanii. Uczniowie przygotują gazetki szkolne i własne plakaty. Odbędą się lekcje języków obcych, nawiązujących do obchodów kampanii we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech czy Hiszpanii. W trakcie trwania „Białej wstążki” nie zabraknie w gdyńskich szkołach warsztatów dotyczących przeciwdziałania przemocy, prowadzonych przez psychologów i pedagogów szkolnych oraz specjalistów m.in. z MOPS, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, prokuratury i gdyńskiej policji. Na temat kampanii nauczyciele będą rozmawiać podczas zorganizowanych spotkań z rodzicami. Finałem kampanii będzie miejska konferencja, która odbędzie się 10 grudnia w Klubie 3. Flotylli Okrętów, podsumowująca m.in. kampanię oraz roczną pracę gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni.

– Nasza szkoła już od 10 lat bierze udział w kampanii, a w tym roku jesteśmy jednym z jej głównych organizatorów – poinformował Krystian Bodnar , nauczyciel Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. – Bardzo zależy nam, aby oprócz wiedzy przekazywać młodzieży również istotne i uniwersalne wartości, które mogą się im przydać w dorosłym i odpowiedzialnym życiu. Uwrażliwianie kolejnych roczników młodych mężczyzn na problem przemocy wobec kobiet jest tego dobrym przykładem.

– W przygotowanie tegorocznej „Białej wstążki” bardzo mocno zaangażowało się kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły – dodał Mateusz Wilczewski, uczeń ZSHG. – Efekty naszej wielomiesięcznej pracy, m.in. spoty, utwory muzyczne, plakaty będziemy rozpowszechniać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Podczas wszystkich wydarzeń będziemy przypinać mężczyznom białą wstążkę – symbol kampanii. Cieszy mnie, że tylu moich kolegów zaangażowało się w tę akcję.

Zdjęcie: Plakat kampanii
Plakat kampanii "Biała wstążka", która potrwa od 25 listopada do 10 grudnia 2021 r. //materiały MOPS

Czym jest kampania „Biała wstążka”?

Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Jak to się zaczęło ?

Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Po co nosić białą wstążkę?

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

W Gdyni kampania „Biała wstążka” odbywa się od 2009 roku. Chętnie włączała się w nią młodzież z gdyńskich szkół, nauczyciele, studenci i wykładowcy uczelni, samorządowcy, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy prywatne. Do tej pory rozdano tysiące białych wstążeczek – symboli kampanii, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.

 

Harmonogram kampanii „Biała wstążka” 2021 w Gdyni

25.11 – godz. 10:00 – uroczysta inauguracja kampanii „Biała Wstążka” w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. W programie m.in. prezentacje spotów przygotowanych przez młodzież, utworów muzycznych, wierszy i scenek rodzajowych wpisujących się w idee kampanii.

25.11 – 10.12 – uczniowie ZSHG będą przypinali białe wstążeczki mężczyznom m.in. w Urzędzie Miasta, Komedzie Miejskiej Policji oraz podczas zaplanowanych wydarzeń.

29.11  – godz. 9.35 – warsztaty  dla uczniów prowadzone przez psychologa i pedagoga szkolnego w ZSHG ,,Dlaczego kobiety tkwią w toksycznych związkach? – formy pomocy prawnej i profilaktyka”.

30.11 – godz. 8.00 – warsztaty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, prowadzone przez specjalistów z MOPS i policji „Działania podejmowane w ramach procedur ,,Niebieskie Karty”

01.12 – od godz. 11.15 – Dzień „Białej wstążki” w ZSHG ,,Mężczyźni pieką ciasta dla kobiet” przygotowanie potraw, ciast przez uczniów i męska obsługa kelnerska na sali konsumenckiej

02.12 – godz. 8.50 – warsztaty z przedstawicielami policji w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych – „Przemoc wobec kobiet i rówieśników”

02.12 – godz. 10.30 – spotkanie w ZSHG ze specjalistami z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia „Dedykowana pomoc udzielana mieszkańcom Gdyni – pokrzywdzonym i krzywdzącym” 

03.12 – godz. 8.50 – warsztaty z przedstawicielami policji w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych – „Przemoc wobec kobiet i rówieśników”

03.12 o godz. 8:50 – warsztaty w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych „Niewłaściwe relacje mogące doprowadzić do konsekwencji karnych” prowadzone przez przedstawicieli prokuratury i Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS

09.12 – w godz. 9:35 – warsztaty dla uczniów ZSHG, prowadzone przez psychologa i pedagoga szkolnego ,,Dlaczego kobiety tkwią w toksycznych związkach? – formy pomocy prawnej i profilaktyka”

09.12 – od godz. 11.15 – Dzień „Białej wstążki” w ZSHG – „Mężczyźni gotują dla kobiet” – Przygotowanie potraw przez uczniów ZSHG dla uczennic, męska obsługa kelnerska na sali konsumenckiej

10.12 – godz. 10.00 – konferencja miejska podsumowująca kampanię i roczną pracę Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni –  Klub III Flotylli Okrętów, ul. Rondo Bitwy pod Oliwą 1.

Tu można znaleźć pomoc:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej:  Gdynia, ul. Bpa. Dominika 25; całodobowy telefon interwencyjny: 58  622 22 22; e-mail:  interwencja@zpsgdynia.pl

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia: Gdynia, ul. Bpa. Dominika 25; całodobowy telefon interwencyjny: 58  622 22 22; e-mail:  sow@zpsgdynia.pl

Dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej:

nr 1; Gdynia, ul. Warszawska 67a; tel. 58 627 20 00; email: dops1@mopsgdynia.pl

nr 2; Gdynia, ul. Śmidowicza 49; tel. 58 625 17 49; email: dops2@mopsgdynia.pl

nr 3; Gdynia, ul. Działowskiego 9; tel. 58 663 20 20; email: dops3@mopsgdynia.pl

nr 4; Gdynia, ul. Abrahama 59; tel. 58 620 24 00; email: dops4@mopsgdynia.pl

Komenda Miejska Policji;  Gdynia, ul. Portowa 15; tel.  interwencyjny 997; tel. oficera dyżurnego 47 74 21 222

Komisariaty Policji w Gdyni: Śródmieście, ul. Waszyngtona 11; tel. 47 74 21 155; Redłowo, ul. Korczaka 1a; tel. 47 74 21 255; Chylonia, ul. Owsiana 5; tel. 47 74 21 355;  Karwiny, czasowo ul. Korczaka 1a (ul. G. Zapolskiej 1) tel. 47 74 21 455; Oksywie, ul. Zielona 17b; tel. 47 74 21 555; Chwarzno, ul. Staniszewskiego 1a; tel. 47 74 21 655.

Biuro Porad Obywatelskich; Gdynia, ul. Traugutta 2; tel. 58 661 31 51 (pon.-pt., 8.00 – 23.00)

Osoby szukające pomocy zachęcamy także do korzystania z miejskiego portalu gdyniawspiera.pl

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close