Ideą organizowanych od lat działań jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na sytuację osób zmagających się z kryzysem psychicznym. To także doskonała okazja ku temu, aby osoby dotknięte trudnościami w tej materii mogły wzajemnie się wspierać.
– Problemy natury psychicznej są tak samo istotne i poważne jak te, które fizycznie dotykają naszego ciała – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. – Osoby zmagające się z tego rodzaju trudnościami często spotykają się z brakiem zrozumienia czy negatywnym ocenianiem, co może niekorzystnie wpływać na proces ich zdrowienia. Akcje takie jak „Róża od św. Walentego” pomagają lepiej zrozumieć sytuację osób, które to dotyka, a dzięki wielu wydarzeniom towarzyszącym, zaangażować się w ten ważny i potrzebny cel.
Akcja „Róża od św. Walentego” została powołana z połączenia dwóch istotnych wątków związanych z postacią tegoż świętego, uważanego za chroniącego przed poważnymi chorobami, który z czasem natomiast stał się patronem zakochanych oraz osób chorujących psychicznie.
– Osoby zdrowiejące, podobnie jak wszyscy inni mają prawo do miłości i jej potrzebują, chcą i potrafią obdarzać nią innych – mówi Piotr Harhaj, dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni. – Okres organizowania akcji to czas zrozumienia, nadziei i solidarności wyrażanej przez osoby, które zmagały się z kryzysami psychicznymi okazywanej dla osób, które są w gorszym momencie. Niezwykle istotnym jest samopomocowy charakter akcji „Róża od św. Walentego”, gdzie osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia.
W Walentynki, 14 lutego, uczestnicy grup samopomocowych odwiedzają osoby, które korzystają ze wsparcia oraz wręczają im róże, czyli symbol nadziei na zdrowienie. To ważny moment dla pacjentów, który często czują się samotni, a znajomi i rodzina przychodzą do nich bardzo rzadko.
Moc wydarzeń w Centrum Samopomocy i nie tylko
Tegoroczna odsłona akcji to nie tylko odwiedziny z kwiatami w placówkach zdrowia psychicznego, ale także wiele poprzedzających je aktywności, w które włączyć się może każdy z nas. W Chrzan House oraz w Klubie 123 organizowane są otwarte warsztaty. Ich uczestnicy wykonują kartki, które następnie trafią do pacjentów placówek zdrowia psychicznego.
Kartki lub laurki z motywem róży oraz wspierającą sentencją, wykonaną w dowolnym formacie i technice można także dostarczyć do 13 lutego do następujących punktów:
- Klub 123, ul. Warszawska 42, Gdynia
- Klub Chrzan House, ul. Chrzanowskiego 14/2, Gdynia
- Akademia Don Kichota, Al. Niepodległości 829, Sopot
- Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Marynarzy 4, Sopot
Pracownicy Centrum Samopomocy dołączą do nich róże, informacje o akcji i dostarczą je do osób, które przebywają w szpitalach psychiatrycznych, na oddziałach dziennych itd.
Akcji towarzyszy także konkurs plastyczny „Kartka od św. Walentego”. O szczegółach przeczytać można tutaj.
Koordynatorzy zachęcają również do tego, aby podzielić się swoją historią „ Co mi pomogło w zdrowieniu, moja historia” lub napisania opowiadania do opublikowania na stronie www.otwartebramy.org. Teksty nadsyłać można pod adres: akcjaroza@gmail.com.
– W ubiegłym roku zaangażowanie w Akcję Róża przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W tym roku pragniemy ponownie zaprosić wszystkich do uczestnictwa – podsumowuje dyrektor Centrum Samopomocy. – Podsumowanie zarówno ubiegłorocznej jak i tegorocznej edycji akcji odbędzie się 28 lutego w Konsulacie Kultury w Gdyni.
Do udziału w akcji zaproszone są organizacje i instytucje oraz osoby prywatne z terenu województwa pomorskiego i spoza niego. Lokalnym patronem wydarzenia jest Centrum Samopomocy w Gdyni wraz z partnerami w Sopocie i Gdańsku: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji/Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego.