Podczas spotkania w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia z różnych perspektyw przyjrzano się gdyńskim inicjatywom w obszarze deinstytucjonalizacji. Jak podaje strona Komisji Europejskiej sam termin oznacza w skrócie proces zamiany wsparcia osób potrzebujących z pomocy udzielanej w instytucjach (placówkach) na rzecz pomocy lokalnej, środowiskowej.

Gości ze Szczecina najbardziej interesowały obszary związane z gdyńskimi doświadczeniami  dotyczącymi rozwoju sieci mieszkalnictwa wspieranego i chronionego, sposobów aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz rozwoju gdyńskiego systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

Zdjęcie: Podczas spotkania w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia z różnych perspektyw przyjrzano się gdyńskim inicjatywom w obszarze deinstytucjonalizacji.
Podczas spotkania w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia z różnych perspektyw przyjrzano się gdyńskim inicjatywom w obszarze deinstytucjonalizacji. //fot. archiwum MOPS

– W Gdyni realizujemy wiele inicjatyw dotyczących procesu deinstytucjonalizacji w różnych obszarach naszej działalności – zauważyła Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – Oprócz trzech zaprezentowanych podczas spotkania warto dodatkowo wymienić choćby realizowany w MOPS plan „Utrecht”, dotyczący wsparcia osób bezdomnych, rozwój świetlic opiekuńczych i Klubów Terapii Zajęciowej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami czy też narzędzia wsparcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami działające w ich miejscu zamieszkania np. usługa teleopieki, opieki wytchnieniowej, asystentów zdrowienia i asystentów osobistych.

Na zakończenie wizyty goście ze Szczecina otrzymali szereg publikacji, wydanych nakładem MOPS, dotyczących wdrażania gdyńskich rozwiązań w różnych obszarach wsparcia mieszkańców Gdyni. Wszystkie publikacje wydane przez MOPS znaleźć można w wersji elektronicznej na stronie internetowej ośrodka, w zakładce „Nasze publikacje”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close