Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Pogarszające się warunki pogodowe jak co roku są sygnałem do rozpoczęcia patroli pustostanów w poszukiwaniu osób bezdomnych
Pogarszające się warunki pogodowe jak co roku są sygnałem do rozpoczęcia patroli pustostanów w poszukiwaniu osób bezdomnych.// fot. MOPS w Gdyni

Gdyński system wsparcia

Koordynacją spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia. Osoby zgłaszające się do centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy m.in.: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Mogą również wziąć udział w programach dających szansę wyjścia z bezdomności. Centrum mieści się w Gdyni przy ul. Działowskiego 11, czynne jest w godz. 7.45 – 15.45 od poniedziałku do piątku tel. 58 662 00 11, mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl
Gdynia posiada schronisko dla osób bezdomnych oraz noclegownię i ogrzewalnię. Poza tym MOPS dysponuje miejscami w 8 schroniskach na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby w kryzysie bezdomności.

Okres jesienno-zimowy jest dla osób bezdomnych szczególnie niebezpieczny — podkreśla Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji — Od 2001 roku sukcesywnie budowaliśmy i rozwijaliśmy w Gdyni system wsparcia osób doświadczających bezdomności. Działamy zarówno interwencyjnie, starając się zabezpieczyć podstawowe schronienie, jak i podejmujemy skuteczne wysiłki na rzecz reintegracji. Dzięki wsparciu pracowników socjalnych osoby te krok po kroku wracają do normalnego funkcjonowania, wynajmują własne lokum, zamykają okres bezdomności w swoim życiu.

Zdjęcie: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji i Marcin Kowalewski, kierownik Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia, na spotkaniu z przedstawicielami służb oraz instytucji omaw
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji i Marcin Kowalewski, kierownik Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia, na spotkaniu z przedstawicielami służb oraz instytucji omawiali tegoroczne działania miejskie na rzecz wsparcia osób w kryzysie bezdomności.// fot. MOPS W Gdyni

Nie bądźmy obojętni — reagujmy

Gdyńskie służby jak co roku apelują, aby zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, nietrzeźwych czy samotnych. Informacje można przekazywać do Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni oraz do innych służb. Sygnały przyjmują również:

·         Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112
·         Straż Miejska – 986

Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej w czasie swojej pracy kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, informując je o możliwości skorzystania ze wsparcia w przeznaczonych dla nich placówkach. Informacje o takich miejscach są na bieżąco przygotowane i uaktualnione przez streetworkerów MOPS i przekazywane służbom mundurowym.

Jak co roku pracownicy i streetworkerzy MOPS, razem ze służbami mundurowymi organizują popołudniowe i wieczorne patrole w mieście. Ponadto od 2020 r. realizowana jest akcja „Gdyńscy ratownicy dla ulicy”. To wspólna inicjatywa Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego polegająca na wspieraniu gdyńskich streetworkerów w trakcie przeprowadzanych patroli, pod kątem wsparcia medycznego osób bezdomnych.

Zdjęcie: Wspólne patrole streetworkerów i PORP skupiają się na lokalizowaniu osób w sytuacji bezdomności ulicznej.
Wspólne patrole streetworkerów i PORP skupiają się na lokalizowaniu osób w sytuacji bezdomności ulicznej. // fot. MOPS w Gdyni.

Wyjście z bezdomności – trudne, ale możliwe

Gdynia dużą wagę przywiązuje do działań umożliwiających i utrwalających samodzielność, oferując w tym względzie konkretne możliwości. Od 2015 roku realizowany jest projekt „Utrecht”. Zakłada on zapewnienie osobie bezdomnej bezpiecznego miejsca przebywania (dofinansowanego przez MOPS) oraz intensywną pracę w kierunku aktywizacji zawodowej i włączenia osoby bezdomnej w życie społeczne. Do projektu może zgłosić się każdy bezdomny chcący zmienić swoją sytuację życiową.
Od momentu wdrożenia programu Utrecht, chęć udziału w nim wyraziło 308 osób, z czego większości udaje się osiągnąć sukces. Blisko 1/3 dotychczasowych uczestników po okresie wspierania przez MOPS nie korzysta już z żadnej formy wsparcia – są całkowicie samodzielni.

Gdyńskie badanie osób bezdomnych

W okresie od 4 do 10 grudnia zostanie w Gdyni przeprowadzona już 12 edycja badania socjodemograficznego osób bezdomnych. Jego głównym celem jest pozyskanie informacji o liczbie i sytuacji osób bezdomnych w mieście.

Regularne przeprowadzanie takich badań jest dla nas istotne z punktu zachowania ciągłości zbieranych danych i posiadania możliwie jak najbardziej aktualnej wiedzy o sytuacji osób bezdomnych – poinformował Marcin Kowalewski, kierownik Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni. – Podstawą badania jest kwestionariusz zawierający pytania m.in. o przyczyny trudnej sytuacji, potrzeby, oczekiwania, stan zdrowia, wiek, czas pozostawania w bezdomności. Szczególną uwagę poświęcamy osobom, które przebywają w bardzo trudnych warunkach i jednocześnie odmawiają przyjęcia wsparcia.

Badanie z 2021 roku wykazało, że w Gdyni były 292 osoby bezdomne, z których 181 przebywało w placówkach wsparcia na terenie miasta a pozostałe 111 osób – w miejscach, uznanych za niezdatne do zamieszkania. Głównym organizatorem badania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, przy wsparciu policji, straży miejskiej, Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży granicznej, pracowników szpitali i organizacji pozarządowych.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close