Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: GOW świadczą wsparcie w formie całodobowej i dziennej
GOW świadczą wsparcie w formie całodobowej i dziennej.// fot. archiwum MOPS w Gdyni

– Nasza troska o mieszkańców w srebrnym wieku oraz osoby zależne i z niepełnosprawnościami, przejawia się na wiele sposobów – zaznacza Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – To nie tylko system opieki w wymiarze całodobowym czy w miejscu zamieszkania, ale także model wsparcia w ośrodkach dziennych.  W godzinach porannych seniorzy uczęszczają  do miejsc, w których bogata oferta zajęć i rehabilitacji daje możliwość utrzymania zarówno formy fizycznej, jak również psychicznej dzięki integracji i budowaniu relacji społecznych. Zależy nam, aby seniorzy na  dłużej mogli zachować sprawność, a przede wszystkim dobre samopoczucie.

Gdyńskie Ośrodki Wsparcia mieszczą się przy ulicy Bosmańskiej oraz Chwarznieńskiej w Gdyni. Opieka dzienna w Ośrodkach zakłada możliwość pobytu od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni wolnych od pracy) w godzinach od 8:00 do 14:00. W ramach usługi zapewniane są m.in. zajęcia usprawniające ruchowo, aktywizujące społecznie i terapia zajęciowa, a także szeroko rozumiane poradnictwo, profilaktyka zdrowotna oraz posiłki.

Ponadto w placówkach przebywają czasowo osoby, które przez wzgląd na stan zdrowia nie mogą przebywać w swoim domu i potrzebują specjalistycznego wsparcia w procesie powrotu do zdrowia. W GOW mogą liczyć na całodobową opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego, prowadzona jest również fizjoterapia i terapia zajęciowa.

– Gdyńskie Ośrodki Wsparcia są istotnymi punktami na mapie gdyńskiej oferty pomocy dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami – mówi Magdalena Bach, kierownik Centrum Wsparcia Seniorów MOPS w Gdyni. – Naszym zamysłem jest to, aby oferta dzienna i całodobowa wzajemnie się uzupełniała i przyczyniła się do poprawy stanu zdrowia i samodzielności seniorów, którzy w innym przypadku mogliby na stałe trafić do domów pomocy społecznej.

Zdjęcie: Seniorzy oraz osoby zależne są objęci profesjonalną, adekwatną do potrzeb pomocą
Seniorzy oraz osoby zależne są objęci profesjonalną, adekwatną do potrzeb pomocą. //fot. archiwum MOPS w Gdyni

Szeroką ofertę dziennego wsparcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami świadczą także Środowiskowe Domy Samopomocy. W Gdyni znajduje się łącznie pięć takich placówek zlokalizowanych w różnych częściach miasta. W zależności od profilu konkretnej placówki specjalizują się we wsparciu seniorów z demencją i chorobami otępiennymi, kryzysami psychicznymi czy niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni mogą korzystać tam z wielu różnorodnych zajęć terapeutycznych. Uczestnicy biorą również udział w wielu dodatkowych wydarzeniach uspołeczniających, wycieczkach, wizytach w muzeach, teatrach itp. Przykładem może być ostatnia wspólna wycieczka do Pelplina.

Najnowszą dzienną placówką świadczącą wsparcie w tym obszarze  jest otwarty w tym roku Dzienny Dom Senior +, który działa w budynku Przystani Chylońska 237. Społeczność domu liczy obecnie 20 seniorów, którym zapewnione jest wsparcie w codziennych czynnościach oraz szeroki wachlarz zajęć i aktywności.

Zdjęcie: Placówki oferują bogatą ofertę różnorodnych zajęć dla seniorów.
Placówki oferują bogatą ofertę różnorodnych zajęć dla seniorów.//fot. archiwum MOPS w Gdyni.

– Dbamy o to, aby dni w Domu mijały w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy mogli w pełni z nich korzystać – mówi Małgorzata Kępska, kierownik Dziennego Domu Senior + w Gdyni. – Dodatkową wartością wynikającą z lokalizacji placówki jest możliwość korzystania z zasobów budynku, w którym się znajdujemy oraz uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności i integracji międzypokoleniowej. Chętnie podejmujemy aktywności w jej kierunku.

Osoby zainteresowane ofertą wsparcia w pierwszej kolejności powinny się skontaktować z jednym z czterech Dzielnicowych Ośrodków Pomocy Społecznej, właściwym dla miejsca zamieszkania. Poniżej można skorzystać z wyszukiwarki ulic, aby zorientować się z którym DOPS należy się skontaktować.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close