Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Klub Krokus zapewnia wsparcie osobom uzależnionym oraz ich otoczeniu
Klub "Krokus" zapewnia wsparcie osobom uzależnionym oraz ich otoczeniu// fot. pixabay.com

– Uzależnienie to ogromne obciążenie, z którym nie sposób poradzić sobie szybko i bez odpowiedniej pomocy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Gdynia dysponuje szeroką ofertą skierowaną m.in. do osób uwikłanych w przemoc czy uzależnienia. Nikt, kto chce odmienić życie swoje i pomóc swoim bliskim, nie pozostanie bez wsparcia. Najważniejszym czynnikiem pozostaje chęć do zmian i podjęcie pierwszego kroku – w dalszych działaniach pomóc mogą specjaliści.

Klub Abstynenta “Krokus” od 2016 roku działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Wraz z początkiem bieżącego roku wystąpił z nową propozycją – spotkaniem informacyjnym dla osób bliskich osobom uzależnionym. Poprowadzą je pracownicy Zespołu ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Zdjęcie: Drzwi Klubu Krokus są otwarte przez cały tydzień
Drzwi Klubu "Krokus" są otwarte przez cały tydzień// fot. archiwum MOPS w Gdyni

– Wdrażając tę ofertę chcieliśmy przypomnieć, że Klub jest właśnie od takich spraw i zaproponować swego rodzaju psychoedukację na temat tego, czym jest choroba alkoholowa – mówi Aleksandra Rusak, kierownik Zespołu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.- Z powodu uzależnienia bardzo często cierpi cały system rodzinny. Bliskim może się wydawać, że oni sami nie potrzebują pomocy, co może okazać się błędnym przekonaniem. Bezpośredni kontakt z naszymi specjalistami może rozjaśnić sytuację i wskazać konieczną drogę leczenia.

Uczestnicy spotkań będą mogli dowiedzieć się m.in. na co należy zwracać uwagę i jakie sygnały mogą świadczyć o uzależnieniu, jak działać, gdy w rodzinie dojdzie do sytuacji uzależnienia, jakie są możliwości wsparcia zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej bliskich oraz gdzie można zgłosić się po pomoc i przede wszystkim od czego zacząć. Na miejscu do dyspozycji uczestników będzie osoba, która wskaże konkretną drogę wsparcia oraz psycholog.

Zdjęcie: Uczestnicy będą mogli m.in. porozmawiać z psychologiem oraz otrzymać informacje o możliwej ścieżce wsparcia,
Uczestnicy będą mogli m.in. porozmawiać z psychologiem oraz otrzymać informacje o możliwej ścieżce wsparcia,//fot. pexels.com

– Moja rola, zarówno w pracy indywidualnej jak i podczas warsztatów, to przede wszystkim próba zrozumienia perspektywy danej osoby, znajdującej się w trudnej sytuacji, której towarzyszy ciężar, z którym niełatwo sobie poradzić – mówi Piotr Bogdan, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Nosząc w sobie ciężar spowodowany sytuacją, w której na co dzień tkwimy, trudno jest spojrzeć na nią z dystansu. Rozmowa z psychologiem, zajęcie się swoimi emocjami, daje możliwość, aby choć nieco odciążyć się, oddalić się od wiru codziennych zmagań i móc dzięki temu lepiej zrozumieć to, w czym tkwimy. Zdaję sobie sprawę z ogromnych obaw i wątpliwości, jakie często towarzyszą osobom zgłaszającym się po pomoc. Dlatego zależy mi na tym, aby osoba, z którą rozmawiam, czuła się w rozmowie bezpiecznie i komfortowo. Wartość spotkań zależy w dużej mierze od gotowości do podzielenia się trudnymi, wrażliwymi dla siebie sprawami. Do tego potrzebne jest zaufanie, którego zbudowanie stawiam na pierwszym miejscu.

Trwające ok. godziny spotkania w siedzibie Klubu Abstynenta “Krokus” (ul. Traugutta 9, Gdynia) odbędą się w terminach 1 lutego, 15 lutego i 1 marca o godz. 16:00. Chęć uczestnictwa zgłaszać można pod numerem 58 711 80 63 (w godz. pracy klubu 14:00 – 20:00 w dni robocze) lub mailowo pod adres profilaktyka@mopsgdynia.pl. Ze względu na warunki lokalowe liczba miejsc jest ograniczona.

– Wsparcie może być skuteczne tylko wtedy, gdy dostosujemy je do konkretnych potrzeb i stale zmieniającej się rzeczywistości – mówi Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Nowa propozycja Klubu “Krokus” to kolejny krok w stronę jeszcze szerszego wsparcia gdynian uwikłanych w problem uzależnienia, którzy sami mogliby nie poradzić sobie ze swoją sytuacją. Poza tym oferta MOPS zawiera  szereg informacji na temat możliwości pomocy oraz tego, gdzie można ją uzyskać. Zachęcam do odwiedzenia strony i zapoznania się z nimi.

Zdjęcie: Oferta Krokusa to wsparcie dla osób zmagających się z różnymi uzależnieniami i trudnościami
Oferta "Krokusa" to wsparcie dla osób zmagających się z różnymi uzależnieniami i trudnościami// fot. archiwum MOPS w Gdyni

Aktualny Plan Zajęć w Klubie Abstynenta “Krokus”

Klub czynny przez jest przez cały tydzień tj. w dni robocze w godz. 14:00-20:00, w sobotę w godz. 9:00 -18:00, w niedzielę w godz. 9:00-15:00. Pełni również funkcje punku informacyjnego odnośnie wsparcia w rozwiązywaniu problemu uzależnień, w szczególności od substancji psychoaktywnych.

Poniedziałek:

 • 17:30 – 19:30 Grupa AA „Arka”

Wtorek:

 • 17:00 – 18:00 Grupa wsparcia dla osób współuzależnionych
 • 17:30 – 19:30 Grupa AA „Genesis”

Środa:

 • 18.00 – 20.00 – Grupa AA dla kobiet „Zwierciadło”

Czwartek:

 • 18:00 – 19:30 Anonimowi Jedzenioholicy

Piątek:

 • 17:30 – 19:30 Grupa dla osób współuzależnionych „Al – Anon”

Sobota:

 • 10:00 – 12:00 Grupa AA „Ostoja”
 • 12:30 – 14:30 Grupa DDA oraz DDD
 • 16:00 – 18:00 Grupa AA „Panorama”

Niedziela:

 • 10:00 – 12:00 Grupa AA Spikerska
 • 15:30 – 17:30 Anonimowi Hazardziści

Dodatkowo Klub oferuje możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnej ze specjalistą lub wsparcia psychologicznego – po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie – szczegóły na stronie internetowej MOPS w zakładce „Uzależnienia”.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close