– Coraz szybsze tempo życia, dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, stres i inne związane z tym czynniki mają negatywny wpływ na naszą kondycję psychiczną – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W dzisiejszych czasach trudniej niż dotychczas zachować równowagę, a w sposób szczególny tyczy się to dzieci i młodzieży, która dopiero szuka swojego miejsca w otaczającym świecie. Lokalna oferta pomocy psychologicznej została przygotowana tak, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i wspierać w najlepszy możliwy sposób. Warto mieć to za uwadze i nie wahać się zwrócić się po poradę, nawet gdy dopiero zaczyna dziać się źle.
Wsparcie dzieciom, młodzieży oraz całym rodzinom oferuje Zespół Placówek Specjalistycznych. Realizowane jest ono m.in. poprzez szeroko pojęte działania psychoterapeutyczne, edukacyjne, wychowawcze, a także w kierunku odbudowywania więzi rodzinnych, przeciwdziałania przemocy oraz pomocy rodzinom zagrożonym dysfunkcjami, dotkniętych trudnymi sytuacjami itd. Służyć mają temu zajęcia socjoterapeutyczne i reintegracyjne czy pobyt w placówkach wsparcia dziennego SPOT, w których oferowana jest m.in. pomoc w nauce, budowaniu umiejętności społecznych, relacjach rówieśniczych itp.
Krótkoterminowego wsparcia psychologicznego dla osób w ostrym kryzysie psychicznym, przy myślach samobójczych oraz w sytuacjach związanych z przemocą udziela Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdyni. Z dwóch ostatnich wymienionych form korzystać mogą także osoby spoza miasta. Pomoc jest bezpłatna, obejmuje maksymalnie 12 spotkań (dokładna liczba określana po konsultacji). Istnieje także możliwość odbycia pojedynczej konsultacji.
OIK działa całodobowo, 7 dni w tygodniu. Można zgłaszać się do niego osobiście bądź skorzystać z (także całodobowego, bezpłatnego) nr telefonu 58 622 22 22. Wsparcia psychologicznego za jego pośrednictwem udzielają psychologowie i terapeuci Ośrodka bądź studenci psychologii pod superwizją doświadczonych specjalistów. Warto dodać, że pierwsze trzy spotkania w OIK mogą być anonimowe. Na podstawie pierwszego spotkania lub rozmowy telefonicznej ustala się, czy potrzebne są kolejne wizyty w Ośrodku lub udzielana jest informacja o innej, bardziej adekwatnej formie pomocy.
W OIK oferowane jest także wsparcie pracownika socjalnego, prawnika (wyłącznie dla osób korzystających z terapii) oraz funkcjonuje hostel dla kobiet doświadczających przemocy. Gdyński Ośrodek Stażowo-Terapeutyczny prowadzi staż dla terapeutów wspierających osoby, które przeszły drogę wsparcia krótkoterminowego w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Program Korekcyjno-Edukacyjny dla osób mających problemy z agresją czy stosowaniem przemocy oraz czat i telefon zaufania dla dzieci i młodzieży „CouCb“. Specjaliści, średnio obsługują od ok. 10 do 40 czatów/rozmów dziennie.
– Oprócz pojedynczych rozmów są także osoby, które są z nami w stałym kontakcie i korzystają z tego wsparcia regularnie – Alan Dombrowski, terapeuta OIK w Gdyni oraz konsultant czatu „CouCb“. – Ciekawą sprawą jest to, że dzieci i młodzież wolą korzystać z czatu zamiast telefonu, ponieważ mają wówczas poczucie zachowania anonimowości. Nasz model pracy opiera się na tym, że najpierw staramy się opracować z daną osobą plan bezpieczeństwa, który będzie jej służył i który uzna za skuteczny. Nie zawiadamiamy służb za każdym razem, ale kiedy tak się stanie, zawsze o tym informujemy, odpowiadamy na obawy, podpowiadamy jak przygotować się na ich przyjazd itp.
Wspomniany plan bezpieczeństwa obejmuje m.in. kwestie kontaktu czy obecności innych osób w celu przeczekania trudnego czasu, skierowanie do innych form wsparcia. Metody działania dobierane są indywidualnie, według potrzeb.
– Może być tak, że ktoś przyszedł się wygadać, wówczas rozmawiamy, próbujemy wczuć się w jego sytuację – objaśnia specjalista. – Czasem ktoś rozmawia z nami, aby ustalić, jak działać, czy może sięgnąć po jakieś wsparcie, a my, po rozeznaniu, jesteśmy w stanie skierować go do konkretnych placówek. Niekiedy pojawiają się tematy zgłębiania własnej tożsamości, czasem edukacyjno-seksualne związane z okresem dorastania. Są też sytuacje, w których osoby kontaktują się z nami w ostrym kryzysie, ostatnim odruchu sięgnięcia po pomoc. Wtedy staramy się pomóc obniżyć trudne emocje, a następnie rozeznać sytuację, rozpoznać, co może pomóc długoterminowo. Najważniejszym jest zadbać o to, aby osoba nie podejmowała istotnych decyzji w emocjach.
Nieodpłatną pomoc terapeutyczną dla dzieci i młodzieży oraz rodzin otrzymać można także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. W tym celu należy kontaktować się z poradnią przypisaną do szkoły, do której uczęszcza dziecko lub (w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym) z poradnią najbliższą do miejsca zamieszkania. Taki rodzaj wsparcia obejmuje m.in. pomoc diagnostyczną przy trudnościach szkolnych, wskazanie do nauczania indywidualnego, ale czasami również terapię rodzin czy szkołę dla rodziców itp.
Na terenie całego Trójmiasta pomoc, w tym terapeutyczną i socjalną świadczą także Centrum Praw Kobiet i Centrum Praw Dziecka oraz placówki podlegające pod Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wsparciem psychologicznym oraz psychoterapeutycznym w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni zajmuje się Zespół Pomocy Psychologicznej. Oferuje dostosowaną do indywidualnych potrzeb pomoc w formie m.in. konsultacji psychologicznych (indywidualnych, rodzinnych), krótkoterminowego wsparcia psychologicznego i długoterminowej psychoterapii (także dla par i rodzin) oraz możliwości uczestniczenia w grupach terapeutycznych dla młodzieży.
Regularne wsparcie jest poprzedzone konsultacją, której celem jest przede wszystkim rozpoznanie obszarów problemowych klienta/rodziny oraz oczekiwań i potrzeb, co do udzielanego wsparcia. Zespół terapeutów podejmuje decyzję o udzieleniu pomocy psychologicznej w oparciu o realną potrzebę, motywację osoby (lub rodziny) i ocenę sytuacji materialno-bytowej oraz w zależności od wolnych miejsc.
Szczegółowe informacje uzyskać można kontaktując się z Zespołem Pomocy Psychologicznej MOPS w Gdyni pod numerem 58 663 03 35 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15:00).
Obecnie Zespół prowadzi także nabór do grup terapeutyczno-rozwojowych dla młodych osób w wieku od 13 do 20 roku życia. Więcej informacji na stronie internetowej MOPS w Gdyni.
Wsparcie dla osób doświadczających kryzysów psychicznych zapewnia także Centrum Samopomocy w Gdyni, w ramach którego działają dwa kluby samopomocy – Chrzan House i Klub 123 – oraz Ogród Terapeutyczny „Bez pośpiechu”. Więcej o działalności CS w tym materiale.
Poza wymienionymi formami na terenie Gdyni działają także liczne jednostki oferujące pomoc w obliczu innych trudności, a także wsparcie psychologiczne w formie odpłatnej. Więcej informacji: