Klub powstał w związku z potrzebami wyrażanymi przez zbliżających się do pełnoletniości wychowanków systemu pieczy zastępczej. Już od początku głównym zamysłem było przekazywanie wiedzy młodym ludziom będącym w różnych formach pieczy zastępczej. Wiedzy niezbędnej przy prowadzeniu przyszłego, samodzielnego życia.
– Często zdarzały się sytuacje, w których nasi wychowankowie zgłaszali obawy związane z wchodzeniem w dorosłe życie, np. związane z samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa domowego czy załatwianiem spraw urzędowych – informuje Katarzyna Michalska, koordynator usamodzielnień w Zespole ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny MOPS w Gdyni. – Nasze wzajemne rozmowy w siedzibie MOPS udowodniły nam, że jest potrzeba stworzenia nowego miejsca, które będzie działać nie tylko w godzinach pracy urzędu, ale też popołudniami.
Gdyński Klub Mentoringu działa od sierpnia 2021 r. w jednym z domów treningowych, w którym na co dzień mieszkają osoby usamodzielniające się po opuszczeniu rodzin zastępczych lub Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Zajęcia klubu odbywają się raz w miesiącu. Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Dotyczy m.in. dostępnych w mieście form pomocy i wsparcia, odpowiedniego poruszania się na rynku pracy, załatwiania różnych spraw urzędowych, rozsądnego planowania domowego budżetu, szukania praktycznych sposobów na jego powiększenie, czy racjonalnego gospodarowania żywnością. Oprócz tego dotyka się tematów związanych m.in. z emocjami i radzeniem sobie ze stresem. Zajęcia prowadzą specjaliści z różnych dziedzin: psycholodzy, prawnicy, kucharze, artyści i wielu innych, którzy podczas warsztatów dzielą się swoją wiedzą zawodową i życiowym doświadczeniem.
Z zajęć korzysta zarówno młodzież przed 18 rokiem życia, jak i osoby będące w trakcie procesu usamodzielniania się (na czas trwania nauki do 26 roku życia). Spotkania Klubu są moderowane przez pracowników Sekcji ds. usamodzielnień MOPS. W zajęciach biorą również udział tzw. opiekunowie usamodzielnienia, i dorośli wychowankowie, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami.
– To jak wyglądają spotkania klubu jest zasługą zainteresowanych wychowanków – podkreśla Iwona Florianowicz, z-ca kierownika Zespołu Wsparcia Dziecka i Rodziny MOPS w Gdyni – To z ich inicjatywy spotykamy się w domu, a nie w instytucji. Kameralna, bezpieczna atmosfera, wspólne przyrządzanie poczęstunku to również przejaw zaangażowania naszej młodzieży. Jesteśmy formalnie organizatorem tych spotkań, natomiast to młodzież czuje się ich gospodarzem i fantastycznie wywiązuje się z tej funkcji.
O przydatności funkcjonowania klubu najlepiej mówią sami zainteresowani.
– Kończę niebawem proces usamodzielniania i szczerze przyznam, że miałam zarówno lepsze jak i gorsze okresy w życiu. – mówi Beata (26 l). – Po opuszczeniu rodzinnego domu dziecka często podejmowałam nietrafione decyzje. Panie z MOPS nigdy jednak nie odmówiły mi wsparcia, choć nieraz nasze spotkania miały spore natężenie emocjonalne. Cieszę się, że uczestniczyłam w zajęciach klubu i mogłam poznać młodsze dziewczyny i chłopaków, będących na początku drogi do samodzielności. Dzięki temu miałam okazję podzielić się choć częścią swoich doświadczeń.
– Przebywam w rodzinie zastępczej, a o klubie mentoringu dowiedziałam się od pracownika sekcji usamodzielnień – opowiada Oliwia (17 l). – Jak do tej pory byłam dopiero na dwóch spotkaniach. Idąc na pierwsze z nich, zakładałam poważną, wręcz sztywną atmosferę. Na szczęście jest zupełnie inaczej. Wiem już, że nie muszę się krępować i mogę zapytać o wszystko. Doceniam także praktyczne wskazówki i czynną formułę zajęć w formie ćwiczeń i warsztatów. Nie zdawałam sobie dotąd sprawy z liczby spraw, które osoba pełnoletnia może mieć do załatwienia i których musi pilnować. Jestem jednak spokojniejsza, że z takim wsparciem będzie mi nieco łatwiej się w tym odnaleźć.
Przez ponad 3 lata funkcjonowania Gdyńskiego Klubu Mentoringu, w zajęciach wzięło udział ok. 100 wychowanków z rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej.
– Starsi swoim przykładem pokazują młodszym, że można sobie poradzić. Wychowankowie z kolei inspirują i uczą nas specjalistów, jak najskuteczniej docierać do nich ze wsparciem. Każdy z ich sukcesów bardzo nas cieszy. Jesteśmy dumni mogąc dołożyć do tego swoją małą cegiełkę – podsumowuje Katarzyna Michalska.
Przypominamy, że Gdynia na bieżąco poszukuje kandydatów na pełnienie funkcji rodziców zastępczych, gdyż każde dziecko zasługuje na dom i kochających opiekunów. Zakwalifikowani kandydaci mogą liczyć na merytoryczne i finansowe wsparcie gminy w wykonywaniu tej roli. Osoby zainteresowane otrzymaniem szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni, pod nr. tel. 58 627-20-24 lub 797-991-043. Zapraszamy również do odwiedzenia fanpage Zwyczajna Rodzina.