Zespół interdyscyplinarny (ZI) w Gdyni to obecnie 140 osób, które współpracują na co dzień oraz podejmują działania interwencyjne w środowiskach uwikłanych w przemoc. ZI to formalna koalicja, w skład której wchodzą przedstawiciele, policji, straży miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żandarmerii wojskowej, pogotowia ratunkowego, oświaty, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Prokuratury Rejonowej, kuratorzy sądowi, NZOZ, Urzędu Miasta, Centrum Aktywności Rodziny, Laboratorium Innowacji Społecznych, Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych i Zespołu Placówek Specjalistycznych. Członkowie ZI wykonują swoją pracę w ramach swoich obowiązków zawodowych i nie pobierają dodatkowego wynagrodzenia.
– Gdynia była jednym z pierwszych miast w Polsce, które powołało Zespół Interdyscyplinarny, choć działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie realizowaliśmy już dużo wcześniej, od 2007 roku w ramach porozumienia Wspólnie Przeciw Patologiom – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Z kolei 10 lat funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego udowodniło, że tylko ścisła współpraca pomiędzy wieloma służbami, instytucjami i organizacjami daje szansę na realizowanie skutecznych działań systemowych, z których mogą korzystać wszystkie osoby, uwikłane w przemoc w rodzinie. W kwietniu Rada Miasta uchwaliła już trzeci Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, tym razem rozpisany na lata 2021-2027. Skupiamy się w nim przede wszystkim na kontynuowaniu wypracowanych wcześniej dobrych rozwiązaniach i ścisłej interdyscyplinarnej współpracy, co ma prowadzić ma do utrzymania skuteczności działań.
Celem przy wspieraniu osób uwikłanych w przemoc jest umożliwienie osobom dotkniętym przemocą m.in. osiągniecie bezpiecznych warunków życia, a tym osobom, które przemoc stosują, m.in. zmianę zachowań przemocowych poprzez zapewnienie dostępu do terapii, która pomoże osiągnąć równowagę w relacjach z innymi.
W ramach gdyńskiego systemu wsparcia rodziny mogą korzystać ze pomocy m.in. pracowników socjalnych, prawników, psychologów i terapeutów. W sytuacji tzw. gorącej przemocy najlepiej kontaktować się bezpośrednio z policją. Zasoby instytucjonalne wspierające realizację działań w obszarze interwencji to m.in.: hostel dla osób dotkniętych przemocą, tzw. niebieski pokój do przesłuchań dzieci, dyżury i interwencje Niebieskiego Patrolu (wspólne patrole policji i psychologów), całodobowy telefon w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
– Przemoc w rodzinie jest na tyle złożonym problemem społecznym, że oprócz dostępności pomocy musi być też wola i determinacja osób w nią uwikłanych do zmiany swojego dotychczasowego życia – informuje Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS w Gdyni. – To czasem bardzo trudny i długi proces, w którym staramy się pomagać jako specjaliści. Cieszy nas fakt, że Zespół Interdyscyplinarny stale się rozwija i dołączają do niego kolejne organizacje, dzięki którym nasze działania są skuteczniejsze. W tym roku 2021 gdyńska oferta powiększyła się o specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej, działającej przy Szpitalu Miejskim im. Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Przy okazji wszystkie osoby, które szukają pomocy i wsparcia zachęcam do skorzystania z portalu miejskiego www.gdyniawspiera.pl
Na posiedzeniu podano również aktualne statystyki, dotyczące liczby wszczętych procedur Niebieskie Karty w Gdyni.
– Od początku pandemii nie zanotowaliśmy znacznego wzrostu liczby wszczynanych procedur Niebieskie Karty – poinformowała Katarzyna Domagała, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni. – Tak jak zwykle najwięcej procedur wszczyna policja. Ogółem do 27 września 2021 roku wszczęto 214 procedur. W całym roku 2020 było ich łącznie 237. W ubiegłych latach roczna liczba wszczynanych procedur oscylowała zwykle w granicach 300. Jednak musimy pamiętać, że sytuacja może się zmienić, a skutki pandemii i społecznej izolacji mogą przyjść dopiero po kilku miesiącach. Poczekajmy z wnioskami do końca roku, a sytuację podsumujemy w grudniu, podczas miejskiej konferencji.
W trakcie posiedzenia zespołu przedstawiono również plany na tegoroczną kampanię „Biała Wstążka”, która potrwa w Gdyni od 25 listopada do 10 grudnia. To największa na świecie – z udziałem aż 60 krajów – kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Stworzona przez mężczyzn, do nich jest przede wszystkim skierowana. W Gdyni organizowana jest od 2009 roku. Jej głównym zadaniem jest wzrost świadomości społecznej na temat przemocy wobec kobiet oraz poinformowanie mieszkańców, dokąd mogą zwrócić się o pomoc. Co roku partnerem MOPS w organizacji kampanii jest inna szkoła – w tym roku będą to uczniowie i pedagodzy z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni, którzy już przygotowują bogaty program miejskich wydarzeń.