Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Projekt Kręgi na wodzie - widzę rozumiem działam, realizuje MOPS w Gdyni
Projekt "Kręgi na wodzie - widzę rozumiem działam", realizuje MOPS w Gdyni//mat. MOPS w Gdyni

– Stale staramy się rozszerzać ofertę wsparcia skierowaną do naszych mieszkańców. Program stanowi pionierskie na poziomie samorządu rozwiązanie, dzięki któremu osoby potrzebujące profesjonalnego wsparcia w tych szczególnie trudnych chwilach mogą je otrzymać. Mnogość działań w ramach programu pozwala na skuteczniejszą pomoc tym, których w różnym zakresie dotyka kryzys samobójczy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W ramach programu „Kręgi na wodzie” funkcjonują dwie grupy samopomocy – jedna skierowana do osób, które doświadczyły śmierci bliskiej  osoby z powodu samobójstwa oraz druga zrzeszająca bliskich osób mierzących się z kryzysem samobójczym. Spotkania pierwszej z nich odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca o godz. 18:00 w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25), drugiej – w trzecie czwartki miesiąca o godz. 18:00 w formie online. Udział w spotkaniach możliwy jest bez uprzedniego zgłoszenia, grupy mają charakter otwarty.

– Nie prowadzimy psychoterapii, a moderujemy, czyli nakierowujemy osoby w danym temacie. Przychodzą do nas osoby na różnym etapie żałoby. Mówimy o tym, co ich czeka, co jest normalne, a kiedy pojawiają się symptomy świadczące o tym, że smutku jest za dużo i należałoby skorzystać z psychoterapii. Naszym głównym założeniem jest to, aby osoby uczestniczące w spotkaniach dzieliły się wzajemnie swoimi przeżyciami, doświadczeniem, były dla siebie wparciem – mówi Barbara Szymoniak-Wawrzyk, jedna z koordynatorek projektu.

Zdjęcie: Barbara Szymoniak-Wawrzyk, jedna z koordynatorek projektu
Barbara Szymoniak-Wawrzyk, jedna z koordynatorek projektu.

Poza spotkaniami grup samopomocy, w ramach programu rodzice i bliscy osób dotkniętych kryzysem samobójczym mogą skorzystać z konsultacji suicydologa w formie jednorazowego spotkania lub dłuższej współpracy.

– Mają one na celu oswojenie osób doświadczających autodestrukcji bliskich  z tym tematem, wsparcie oraz przedstawienie oferty pomocowej z której osoby mogą korzystać. W ramach konsultacji najczęściej z rodzicami dzieci w kryzysach psychicznych wspieramy ich oraz towarzyszymy często w bardzo trudnej drodze zdrowienia ich dzieci lub przeżywania straty i żałoby – podkreśla Anna Andrzejewska-Cioch, jedna z koordynatorek projektu.

Uczestnicy programu skorzystać mogą ze wsparcia psychologa, psychotraumatologa, psychoterapeuty czy terapii rodzinnej. W pomoc włączeni są również asystenci rodzin. Dodatkowo uruchomiony został telefon, który wykorzystywany jest najczęściej w chwilach, gdy potrzebna jest pomoc w trybie interwencyjnym.

Zdjęcie: Projekt Kręgi na wodzie - widzę rozumiem działam działa w Gdyni od trzech lat.
Projekt Kręgi na wodzie - widzę rozumiem działam działa w Gdyni od trzech lat.//mat. MOPS w Gdyni.

Zakres „Kręgów na wodzie” obejmuje także działania profilaktyczne w gdyńskich szkołach, w tym szkolenia dedykowane kadrze nauczycielskiej, uczniom oraz ich rodzicom. W trakcie spotkań przekazywana jest wiedza na temat profilaktyki zachowań samobójczych oraz szeroko rozumianych kryzysów psychicznych.

– Program „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” prowadzony jest już od trzech lat. Jego celem jest wsparcie rodzin i bliskich osób dotkniętych kryzysem samobójczym. Przedsięwzięcie obejmuje między innymi organizację grup samopomocy oraz warsztatów, które dostarczają niezbędnej wiedzy na temat tego problemu, zachowania w jego obliczu czy sytuacjach interwencyjnych – mówi Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Zdjęcie: W ubiegłym roku w Konsulacie Kultury odbyła się konferencja miejska, na której odbył się m.in. panel dyskusyjny z udziałem specjalistów
W ubiegłym roku w Konsulacie Kultury odbyła się konferencja miejska, na której odbył się m.in. panel dyskusyjny z udziałem specjalistów//fot. archiwum MOPS

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close