Cel

Zintegrowanie, upowszechnienie i wzbogacenie oferty działań na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych, chorujących psychicznie i ich najbliższego otoczenia.

Opis

Koalicja nieformalna, zainicjowana w 2017 roku na bazie Gminnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego opartego na diagnozie zasobów i potrzeb środowiska lokalnego. W skład koalicji wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, edukacji i ochrony zdrowia, zaangażowani we wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych, chorujących psychicznie i ich najbliższego otoczenia. Celem Programu, jak i koalicji jest w szczególności zintegrowanie, upowszechnienie i wzbogacenie oferty działań służących poprawie kondycji zdrowia psychicznego gdynian. Podejmowane na przestrzeni ostatnich lat inicjatywy obejmują m.in. regularną organizację szkoleń dla pracowników socjalnych z zakresu pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi z udziałem tzw. ekspertów przez doświadczenie oraz comiesięcznych spotkań grupy dla rodzin i najbliższego otoczenia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Członkowie koalicji wspierają także realizację cyklicznych inicjatyw ponadlokalnych służących integracji środowiska skupionego wokół osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz edukacji środowiska lokalnego takich jak: dzień gdyński w ramach Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie, Akcja Róża od św. Walentego, Pomorskie Forum Samopomocowe osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. W ramach działań koalicji utworzono także w 2018 roku przy MOPS Gdynia – Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w ramach którego osoby zainteresowane mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji w tematyce zaburzeń zdrowia psychicznego, świadczonych jednocześnie przez profesjonalistę (pracownika Zespołu ds. osób niepełnosprawnych) oraz tzw. eksperta przez doświadczenie. Obecnie koordynacją punktu zajmuje się Centrum Samopomocy w Gdyni.

Skład koalicji

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
  • Centrum Samopomocy w Gdyni
  • Gdyńskie Centrum Zdrowia
  • Środowiskowe Domy Samopomocy
  • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Gdyni
  • NZOZ Animus – Centrum Zdrowia Gdynia
  • NZOZ Centrum Zdrowia Psychicznego
  • NSZOZ Esculap Poradnia Zdrowia Psychicznego

Częstotliwość spotkań

Członkowie Gdyńskiej koalicji na rzecz zdrowia psychicznego spotykają się według potrzeb i zależnie od przedsięwzięć czy inicjatyw zaplanowanych do realizacji w danym roku.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close