Cel

Poprawa sytuacji i jakości życia osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego, a także ich rodzin poprzez wprowadzanie przyjętych rozwiązań legislacyjnych oraz poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych przedsięwzięć.

Opis

Koalicja zainicjowana przez grupę psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, terapeutów podczas Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w Sopocie. Animowana jest przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Podstawą przystąpienia do Koalicji jest podpisanie deklaracji uczestnictwa. Działania podejmowane w ramach Koalicji obejmują: tworzenie płaszczyzny współpracy wszystkich podmiotów publicznych, prywatnych i trzeciego sektora, aby system ten służył rozwiązaniom tworzącym środowiskowy model leczenia i wsparcia; zbieranie opinii, organizowanie dyskusji, pracy grup roboczych; upowszechnianie informacji o realizacji założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego; lobbowanie na rzecz pożądanych systemowych zmian ochrony zdrowia psychicznego; tworzenie w regionie lokalnych koalicji na rzecz zdrowia psychicznego, aby rozwiązania maksymalnie dostosowywać do zasobów lokalnych.

W ramach realizowanych regularnie przez Koalicję inicjatyw znajdują się m.in.: Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, którym towarzyszą m.in. konferencja i warsztaty „Otworzyć Bramy Tolerancji – jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”, festyny tolerancji, Trójmiejski Turniej Bowlingu – uczestników ośrodków wsparcia, spotkania artystyczne w Klubie 1,2,3, projekcje kina społecznie wrażliwego, kampania społeczna pn. „Odmień swoją głowę” na rzecz podniesienia świadomości o chorobach i zaburzeniach psychicznych, kampanie informacyjne, których tematem przewodnim jest zdrowie psychiczne, a w upowszechnianych materiałach prezentuje się pomorską ofertę wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Od 2017 roku organizowane jest Pomorskie Forum Samopomocowego osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, którego celem jest wymiana doświadczeń w organizacji i realizacji działań samopomocowych w Polsce. W ramach Koalicji prowadzony jest także portal informacyjno-edukacyjny www.otwartebramy.org

Skład koalicji

 • Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji Sopot
 • Pomorski Urząd Wojewódzki
 • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego: Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku
 • Urząd Miasta Gdyni
 • Urząd Miasta Sopotu
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
 • Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA” Gdańsk
 • Stowarzyszenie Św. Walentego Gdańsk
 • Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń” Gdańsk
 • Stowarzyszenie „Lepsze Życie” Gdynia
 • Centrum Zdrowia Psychicznego NZOZ „Animus” Gdynia

Częstotliwość spotkań

Członkowie Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego spotykają się według potrzeb i zależnie od przedsięwzięć czy inicjatyw zaplanowanych do realizacji w danym roku.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close