Cel
Przeciwdziałanie problemowi przemocy w rodzinie oraz podejmowanie działań interwencyjnych w środowiskach uwikłanych w przemoc w rodzinie.
Opis
Koalicja formalna, która działania rozpoczęła w lutym 2011 roku na bazie znowelizowanej w 2010 roku ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ramy działań podejmowanych na rzecz rodzin uwikłanych w przemoc zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 roku w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”, zaś szczegółowe zasady funkcjonowania Zespołu ustalane są w ramach Uchwał Rady Miasta Gdyni, a jego skład – Zarządzeniami Prezydenta Miasta Gdyni.
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni prowadzą coroczne działania profilaktyczne, m.in. kampanię społeczną Biała Wstążka, szkolenia i warsztaty z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wizyty studyjne, konferencje. W efekcie ich pracy powstają także cyklicznie publikacje oraz akcje informacyjne. W ramach działań interwencyjnych koordynują natomiast realizację wszystkich, wszczętych w Gdyni, procedur „Niebieskie Karty”. Gdyński Zespół Interdyscyplinarny jest jednym z najliczniejszych w kraju.
Skład koalicji
W 2019 roku gdyński Zespół Interdyscyplinarny liczył 146 specjalistów reprezentujących niżej wymienione instytucje lub podmioty:
- MOPS Gdynia
- GKRPA
- Policja
- Straż Miejska
- Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni
- Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni
- Prokuratura Rejonowa
- Urząd Miasta Gdyni, w tym pełnomocnicy prezydenta, naczelnicy wydziałów i radni
- kuratorzy rodzinni i dla dorosłych
- przedstawiciele oświaty (Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 i 3, szkoły podstawowe)
- Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych
- Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni
- Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni
- NZOZ
- Żandarmeria Wojskowa
- Gdyńskie Centrum Zdrowia
- Laboratorium Innowacji Społecznych
Częstotliwość spotkań
Zespół Interdyscyplinarny w Gdyni odbywa cztery posiedzenia w roku, w tym jedno podczas organizowanej regularnie od 2009 roku konferencji miejskiej, służącej m.in. rocznemu podsumowaniu działań związanych z zakończeniem kampanii Biała Wstążka, a od 2011 roku także podsumowaniu działań ZI. Grupy Robocze, prowadzące procedury „Niebieskie Karty”, spotykają się według potrzeb i zależnie od liczby prowadzonych w danym czasie procedur – w 2019 roku było to ok. 900 posiedzeń.