Przejdź do głównej zawartości strony

Realizator

Do realizacji pilotażu WHO zaprosiła siedem europejskich miast, w tym trzem zlecono realizację badania; Gminę Gdynia reprezentowali pracownicy MOPS i Laboratorium Innowacji Społecznych.

Główny cel

Pilotaż narzędzi powstałych w ramach projektu „Środowiska przyjazne osobom starszym w Europie” (Age-friendly environments in Europe) zleconego przez Biuro Regionalne dla Europy WHO – wraz z realizacją pogłębionego badania desk research i konsultacjami eksperckimi.

Kluczowe działania

  1. Dokonanie przeglądu, analizy i oceny wytycznych zawartych w zbiorze dokumentów – który powstał w oparciu o doświadczenia sieci Europejskich Zdrowych Miast i Światowej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO – w odniesieniu do gdyńskiej rzeczywistości, tj. procesu kształtowania polityki miejskiej i poszczególnych jej obszarów.
  2. Opracowanie gdyńskiego raportu, którego dane zostały ujęte w zbiorczym raporcie WHO.

Osiągnięte rezultaty

  1. Wypracowanie narzędzia wspomagającego samorządy w prowadzeniu procesów kształtowania lokalnej polityki, ukierunkowanej na rozwój środowisk integrujących i wspierających zdrowe oraz aktywne starzenie.
  2. Uzyskanie, jako pierwsze miasto w Polsce, certyfikatu WHO „Miasto Przyjazne Starzeniu”, dzięki któremu Gdynia stała się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu, skupiającej ponad 300 miast z całego świata i obejmującej ponad 100 milionów mieszkańców.

Uczestnicy

W bezpośredniej realizacji badania w Gdyni uczestniczyło po dwóch pracowników MOPS Gdynia i Laboratorium Innowacji Społecznych – podjęte działania, w tym otrzymanie certyfikatu WHO, służyć mają rozwojowi miejskiej polityki senioralnej w kierunku jak najpełniejszego wykorzystania energii drzemiącej w grupie starszych mieszkańców Gdyni.

Okres realizacji

marzec 2016 – maj 2016

Źródło finansowania

Projekt realizowany w ramach bieżących wydatków gminy, zrealizowany z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.

Budżet

Nie dotyczy.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close