Realizator

Projekt socjalny realizowany przez pracowników sześciu jednostek organizacyjnych MOPS Gdynia.

Główny cel

Nauka polskiego języka migowego przez pracowników MOPS Gdynia, przy jednoczesnym rozwijaniu współpracy ponadsektorowej w obszarze wsparcia społecznego osób głuchych i niedosłyszących.

Kluczowe działania

  1. Podtrzymanie i utrwalenie nabytych podstaw polskiego języka migowego, poznanych na kursie zorganizowanym na przełomie 2018/2019 roku przez MOPS Gdynia, poprzez organizację regularnych spotkań grupy samoedukującej, wraz z systematyzowaniem zdobytej wiedzy i przygotowaniem do kontynuacji kursu na kolejnym stopniu zaawansowania.
  2. Podejmowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób głuchych, w obszarze praktycznej nauki języka oraz sieciowania działań ponadsektorowych, wspierających tę grupę mieszkańców Gdyni.

Planowane rezultaty

  1. Profesjonalne przygotowanie grupy pracowników do pracy z osobami głuchymi i powstanie w ramach struktur organizacyjnych MOPS zespołu zadaniowego, zapewniającego osobom głuchym, korzystającym ze wsparcia ośrodka, poradnictwo i wsparcie z zachowaniem bezpośredniego kontaktu terapeutyczno-specjalistycznego, tj. bez obecności i udziału osoby trzeciej (tłumacza).
  2. Wzmocnienie procesu praktykowania idei samouczącej się instytucji.
  3. Zacieśnianie współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz osób głuchych i niedosłyszących.
  4. Wzrost integralności środowisk głuchych i niedosłyszących z osobami słyszącymi.

Uczestnicy

Sześciu pracowników MOPS Gdynia z sześciu jednostek organizacyjnych: Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej nr 1, Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej nr 4, Zespołu ds. osób niepełnosprawnych, Zespołu ds. intensywnej pracy socjalnej z rodziną, Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej.

Okres realizacji

lipiec 2018 – obecnie

Źródło finansowania

Projekt realizowany w ramach bieżącej działalności MOPS.

Budżet

Nie dotyczy.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close