Przejdź do głównej zawartości strony

Realizator

Gmina Miasta Gdyni, reprezentowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.

Główny cel

Udzielenie dodatkowego wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych, w celu łagodzenia skutków wywołanych wirusem SARS-Cov-2.

Kluczowe działania

 1. Rozwijanie aktywnych form spędzania czasu przez osoby z niepełnosprawnościami (OzN), przełamywanie izolacji społecznej i promocję zdrowego trybu życia. W zakres tych działań wchodzi:
 • organizowanie spotkań w formie indywidualnej, jak i grupowej dla rodzin OzN (zwłaszcza z zaburzeniami zdrowia psychicznego) i ich bliskich;
 • indywidulane konsultacje z dietetykiem, prowadzące do poprawy złych nawyków żywieniowych, powstałych po zawieszeniu w wyniku pandemii zajęć stacjonarnych dla OzN;
 • organizacja regularnych zajęć rekreacyjno-ruchowych dla OzN, celem poprawy kondycji fizycznej i zwiększenia odporności organizmu po długiej przerwie w zajęciach stacjonarnych, wynikającej z pandemii COVID-19;
 • zapewnienie niezbędnego wyposażenia do zajęć ruchowych, w postaci siłowni zewnętrznej oraz kijków do nordic walking;
 • zapewnienie bezpieczeństwa prowadzonych zajęć poprzez zakup automatycznych dozowników do płynu dezynfekcyjnego.
 1. Zapewnienie bezpieczeństwa OzN będącymi podopiecznymi Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A oraz mieszkańcami mieszkań chronionych i wspieranych. W zakres tych działań wchodzi zakup specjalistycznego wyposażenia, pozwalającego na organizację rozdzielnych stref bezpieczeństwa dla osób w pełni zdrowych i osób potencjalnie chorych zakaźnie, m.in.:
 • łóżek rehabilitacyjnych z osprzętem,
 • urządzeń do rehabilitacji,
 • lamp UV do dezynfekcji,
 • wózków kąpielowych i opatrunkowych,
 • środków ochrony indywidualnej dla podopiecznych i personelu (rękawiczki, maski, kombinezony, gogle itp.).
 1. Usprawnienie komunikacji z OzN, doświadczającymi izolacji społecznej i barier w komunikowaniu się. Cel realizowany jest poprzez zakup wyposażenia pozwalającego na bezpieczne prowadzenie zajęć, ćwiczeń i terapii a także komunikowanie się OzN pomiędzy sobą oraz ze wspierającymi ich pracownikami MOPS Gdynia. W skład tego wyposażenia wchodzą:
 • tablety,
 • laptop wraz z akcesoriami,
 • pomoce stosowane w komunikacji alternatywnej (komunikatory, sygnalizatory odpowiedzi itp.).

Osiągnięte rezultaty

W projekcie z poszczególnych form wsparcia skorzystało:

 • 50 osób w zakresie aktywnych form spędzania czasu, przełamywania izolacji społecznej i promocji zdrowego trybu życia;
 • 30 w zakresie poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego;
 • 40 w zakresie usprawnienie komunikacji z OzN, doświadczającymi izolacji społecznej i barier w komunikowaniu się.

Ponadto pozytywnych efektów projektu doświadczyły także osoby z otoczenia OzN: członkowie ich rodzin i bliscy (12 osób), pracownicy Zespołu ds. Mieszkalnictwa Wspieranego, obsługujący lokale zamieszkiwane przez OzN  (29 osób) oraz pracownicy Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A (33 osoby).

Uczestnicy

Adresatami wsparcia byli OzN, będące podopiecznymi MOPS w Gdyni: odbiorcy oferty dziennych ośrodków wsparcia, mieszkańcy mieszkań chronionych i wspieranych (przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością intelektualną i wynikającą z kryzysów psychicznych) oraz podopieczni Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A (osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, z otępieniem, chorobami neurologicznymi – po udarach mózgu, z niedowładami kończyn, po zabiegach ortopedycznych, amputacjach kończyn, złamaniach, z pobudzeniem psychoruchowym, z zespołem zależności alkoholowej, z objawami zakażeń po hospitalizacji, z dysfunkcjami układu nerwowego). Przekrój wiekowy tych osób jest szeroki – są to zarówno osoby bardzo młode, jak i seniorzy.

Okres realizacji

Wrzesień – grudzień 2021

Źródło finansowania

Projekt finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, przy udziale środków własnych Gminy Miasta Gdyni.

.

Budżet

99.566,60 zł, w tym 92.823,94 zł ze środków PFRON oraz 6.742,66 zł ze środków własnych Gminy Miasta Gdyni.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close