Realizator
MOPS Gdynia.
Główny cel
Wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Kluczowe działania
Organizacja usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej przyczyniającej się do umożliwienia prowadzenia przez osoby niepełnosprawne bardziej aktywnego i samodzielnego życia oraz poprawy ich funkcjonowania.
Osiągnięte rezultaty
Usługa polegała na pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności oraz wsparcie w zakresie funkcjonowania w życiu społecznym.
Usługi w szczególności polegały na pomocy asystenta w:
– wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.)
– wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne
– zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika
– załatwieniu spraw urzędowych
– nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju instytucjami,
– korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.)
Zrealizowano 5129,5 godziny usług asystencji osobistej dla 11 dzieci z niepełnosprawnościami, 42 osób ze znacznym i 18 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Uczestnicy
- Dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
- Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Okres realizacji
maj – grudzień 2021 r.
Źródło finansowania
Program realizowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Budżet
434.642 zł