Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej //materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Realizator

MOPS Gdynia.

Główny cel

Wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Kluczowe działania

Organizacja usługi asystenta osobistego przyczyniającej się do umożliwienia prowadzenia przez osoby z niepełnosprawnościami bardziej aktywnego i samodzielnego życia oraz do poprawy ich funkcjonowania społecznego. Usługa polegała na wsparciu asystenta w wykonywaniu czynności dnia codziennego, w tym w szczególności w:

  1. czynnościach samoobsługowych,
  2. prowadzeniu gospodarstwa domowego,
  3. wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestników miejsca (m.in. wizyty lekarskie, załatwianie spraw urzędowych, zaprowadzanie lub przyprowadzanie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej),
  4. podejmowaniu aktywności życiowej (m.in. poprzez korzystanie z dóbr kultury, np. muzeum, teatru, kina, galerii sztuki).

Osiągnięte rezultaty

  1. Zapewnienie wsparcia asystenta osobistego dla 976 gdynian z niepełnosprawnościami (485 asystentów wykonało łącznie 205.028 godzin usług).
  2. Znaczące poszerzenie w 2022 roku oferty wsparcia dla gdynian z niepełnosprawnościami oraz osadzenie funkcji asystencji osobistej w gdyńskim systemie wsparcia społecznego jako istotnego narzędzia wspomagająco-aktywizującego.
  3. Poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie wsparcia asystenckiego przy wykonywaniu codziennych czynności oraz w zakresie funkcjonowania społecznego.

Uczestnicy

  1. 20 dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  2. 956 osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym (albo orzeczenie równoważne do wymienionych).

Okres realizacji

luty – grudzień 2022 r.

Źródło finansowania

Program realizowany ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.

Budżet

9 312 528,60 zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close