Realizator
MOPS Gdynia.
Główny cel
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Wsparcie dotyczy osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Kluczowe działania
Program jest realizowany w trzech formach:
- świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach:
– pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej
– ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.
- świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego w:
– ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
– w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody,
– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.
- świadczenie usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.
Osiągnięte rezultaty
W roku 2020 epidemia COVID-19 spowodowała praktyczne zamrożenie świadczenia opieki wytchnieniowej. Do opieki całodobowej w ośrodkach wsparcia przyjmowano tylko osoby w szczególnie trudnej sytuacji, zazwyczaj po hospitalizacji – i osoby te często ze względów formalnych nie kwalifikowały się do udziału w Programie. W każdym takim przypadku opieka realizowana jest poza Programem, w ramach statutowej działalności ośrodka. W związku z tym program był realizowany jedynie w nieznacznym stopniu.
Uczestnicy
Osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Okres realizacji
wrzesień – grudzień 2020 r.
Źródło finansowania
Program realizowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Budżet
400.232,78 zł