Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej //materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Realizator

MOPS Gdynia.

Główny cel

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Wsparcie dotyczy osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Kluczowe działania

Program jest realizowany w trzech formach:

  1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach:

– pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej

– ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,

– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.

  1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego w:

– ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,

– w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody,

– innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.

  1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Osiągnięte rezultaty

W roku 2020 epidemia COVID-19 spowodowała praktyczne zamrożenie świadczenia opieki wytchnieniowej. Do opieki całodobowej w ośrodkach wsparcia przyjmowano tylko osoby w szczególnie trudnej sytuacji, zazwyczaj po hospitalizacji – i osoby te często ze względów formalnych nie kwalifikowały się do udziału w Programie. W każdym takim przypadku opieka realizowana jest poza Programem, w ramach statutowej działalności ośrodka. W związku z tym program był realizowany jedynie w nieznacznym stopniu.

Uczestnicy

Osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Okres realizacji

wrzesień – grudzień 2020 r.

Źródło finansowania

Program realizowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Budżet

400.232,78 zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close