Przejdź do głównej zawartości strony

Realizator

Fundacja Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy. Przedstawiciele MOPS Gdynia pełnili w projekcie rolę ekspercką.

Główny cel

Stworzenie i rozpowszechnienie materiałów edukacyjnych umożliwiających wykorzystanie technik treningu pamięci oraz terapii reminiscencyjnej podczas zajęć dla seniorów.

Kluczowe działania

  1. Dokonanie kompleksowego przeglądu dostępnych, w Polsce oraz zagranicą, materiałów i praktyk w zakresie profilaktyki pamięci dla seniorów.
  2. Zorganizowanie dwóch seminariów, podczas których 15-osobowy zespół praktyków (tj. osób prowadzących zajęcia z seniorami i posiadających odpowiednie przygotowanie teoretyczne w postaci ukończonych studiów lub kursów), przy wsparciu ekspertów z zagranicy oraz metodologów, opracował scenariusze zajęć z seniorami.
  3. Przetestowane opracowanych materiałów przez 60-osobową grupę seniorów, a następnie opracowanie ostatecznej wersji materiałów dydaktycznych, na który składają się: poradnik, scenariusze zajęć, ćwiczenia wraz z kartami pracy do zajęć indywidualnych, grupowych oraz w parze, trzy aplikacje na tablet oraz dodatkowe materiały szkoleniowe w postaci filmów i webinariów.

Osiągnięte rezultaty

  1. Opracowanie i upowszechnienie materiałów dydaktycznych z zakresu treningu umysłu i profilaktyki pamięci dla wszystkich osób zainteresowanych, w szczególności dla osób pracujących z seniorami.
  2. Upowszechnienie wiedzy na temat treningu umysłu dla osób starszych oraz ułatwienie prowadzenia tego typu zajęć z seniorami, m.in. w ośrodkach stałego, czasowego pobytu oraz umożliwienie osobom bez żadnego doświadczenia (opiekunom, członkom rodziny) korzystanie z ćwiczeń, które mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i kondycję poznawczą seniora.

Uczestnicy

Projekt skierowany do psychologów, pedagogów i innych osób prowadzących zajęcia z seniorami zarówno w ośrodkach stałego, czasowego pobytu, jak i placówkach niededykowanych seniorom (domach kultury, bibliotekach) oraz do samych seniorów i ich opiekunów.

Okres realizacji

lipiec 2016 – grudzień 2016

Źródło finansowania

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS).

Budżet

94.723,00 zł, w tym 85.207,00 zł  w ramach dofinansowania.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close