Przejdź do głównej zawartości strony

Działania te odbywają się w ramach międzynarodowego projektu CONCRIT – Community Narration 4 Critical Thinking, który realizowany jest w partnerstwie 6 instytucji i organizacji: Comparative Research Network EV z Berlina (koordynator projektu), MOPS Gdynia, Jugend Und Familie z Berlina, Laboratorio Per Le Politiche Sociali – Labos z Rzymu, Senatsverwaltung Für Bildung, Caritas Der Erzdiozese z Wiednia, People S Voice Media LBG z Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie: Kath Peters, moderatorka warszatów, reprezentująca organizację Peoples Voice Media z Wielkiej Brytanii.
Kath Peters, moderatorka warszatów, reprezentująca organizację Peoples Voice Media z Wielkiej Brytanii.//fot. archiwum MOPS

– Chcemy wzmocnić cyfrowe kompetencje mieszkańców Gdyni, które zaangażują i rozwiną metodę opowiadania historii i narracji grupowych. W ten sposób chcemy rozwinąć edukację obywatelską – powiedział Piotr Harhaj, koordynator projektu.

Specyficzną grupą mieszkańców Gdyni, której potrzeby brane są pod uwagę w tym projekcie są osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i doświadczeniem bezdomności.

Podczas warsztatów, które odbyły się w Quekers House w Liverpoolu pracownicy MOPS zaprezentowali 2 ćwiczenia: Fake & Fact i Jane story, które będą włączone w pakiet warsztatowy dla edukatorów. Metody warsztatowe zaprezentowane przez partnerów z Niemiec, Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii będą testowane z mieszkańcami Gdyni, uczestnikami klubów samopomocy i odbiorców usług pomocy społecznej.

Zdjęcie: Jarosław Józefczyk, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni uczestniczący w planowaniu dalszych działań projektowych.
Jarosław Józefczyk, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni uczestniczący w planowaniu dalszych działań projektowych.//fot. archiwum MOPS

8 marca w Museum of Liverpool uczestnicy warsztatów obejrzeli przedstawienie „The Ballad of 18 Women” (Ballada 18 kobiet) będące finałem projektu „Women in action stories of resilience, resistance and hope”. Wydarzenie udowodniło istotną rolę publicznego zabierania głosu przez osoby krzywdzone i marginalizowane (w tym wypadku kobiety). Takie wydarzenia dają szansę na zwrócenie uwagi przez społeczności lokalne na przeżycia i potrzeby osób doświadczających wielu problemów i finalnie dają nadzieję na poprawę ich sytuacji życiowej.

Zdjęcie: Bartosz Karcz, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, prowadzący ćwiczenia.
Bartosz Karcz, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, prowadzący ćwiczenia.//fot. archiwum MOPS

– Spotkanie pokazało jak efektywnie można wykorzystywać narzędzia cyfrowe – platformy internetowe i komunikatory, zarówno do budowania relacji, działań kreatywnych, jak  i odzyskiwania podmiotowości w społeczności – podkreślił Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni.

Zakończenie projektu zaplanowano na koniec sierpnia br.  Spotkanie upowszechniające rezultaty odbędzie się w lipcu.

 – Spodziewamy się, że dorośli edukatorzy zdobędą nowe narzędzie do trenowania oraz edukacji i wzmacniania społeczności lokalnych – dodał Piotr Harhaj.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Zdjęcie: Uczestnicy projektu Concrit.
Uczestnicy projektu Concrit.//fot. archiwum MOPS

Szczegółowe informacje na temat projektu:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close