Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Organizatorzy dbają o to, aby osoby biorące udział w zajęciach czuły się jak najbardziej komfortowo.
Organizatorzy dbają o to, aby osoby biorące udział w zajęciach czuły się jak najbardziej komfortowo// fot. archiwum MOPS w Gdyni

– Są takie profesje, w których szeroko rozumiana uważność jest jedną z najważniejszych umiejętności – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Pozwala ona nie tylko efektywniej wykonywać swoje obowiązki, ale także rozwinąć kompetencje przydatne nie tylko w praktyce zawodowej. Cieszę się, że Gdynia niezmiennie pozostaje przestrzenią do nowych aktywności, mających znaczący wpływ na poprawę jakości funkcjonowania mieszkańców. Ta cenna wiedza, zdobywana w różny sposób, przekłada się na różne sfery życia i procentuje w przyszłości.

Cykl „Uważnych spotkań” rozpoczął się w maju br. Zajęcia o charakterze psychoedukacyjnym, stworzone z myślą o wsparciu m.in. pracowników pomocy społecznej czy oświaty, przekazują zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Są prowadzone przez praktykantów i stażystów Centrum Terapii Depresji w Gdyni oraz Centrum Samopomocy w Gdyni wraz z Zakładem Wspomagania Rozwoju Człowieka Uniwersytetu SWPS w Sopocie. 

– Pomysł realizacji działań związanych z uważnym funkcjonowaniem wziął się z praktyki pracy z grupami – osobami dorosłymi, młodzieżą i rodzinami, gdzie uważność jest ważnym elementem codziennego funkcjonowania, dającym możliwość regulacji emocji, bardziej świadomego działania i efektywnego zarządzania swoim zachowaniem  – mówi Bartosz Karcz, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS w Sopocie oraz psychoterapeuta w Centrum Terapii Depresji w Gdyni, koordynator przedsięwzięcia. – Pracownicy z obszaru pomocy społecznej czy edukacji, którzy narażeni są na codzienny, wysoki stres i dużą zmienność, uważne funkcjonowanie często jest zaburzone lub ograniczone liczbą obowiązków, mierzeniem się z trudnymi sytuacjami oraz aspektami społecznymi i ekonomicznymi. Aby wesprzeć ich funkcjonowanie postanowiliśmy zaproponować właśnie taką aktywność prewencyjną i promocyjną dla zdrowia psychicznego. Chcemy też uświadamiać, co można zrobić w przypadku wystąpienia takich trudności.

W trakcie spotkań osoby prowadzące przedstawiają treści związane z myśleniem czy emocjami w odniesieniu do uważności. Uczestnicy mogą poznać zagadnienia dotyczące m.in. tego, w jakim stopniu człowiek jest zdolny do obserwacji, opisu własnych stanów mentalnych, emocji, myśli. Wokół tematu przewodniego rozwija się dyskusja, będąca również okazją do wymiany swoich spostrzeżeń, doświadczeń. W części praktycznej prowadzący skupiają się natomiast na treningu uważności, a w tym na emocjach czy oddechu.

Zdjęcie: Zajęcia dzielą się na część teoretyczną i praktyczną realizowaną, według uznania uczestników, np. na matach do ćwiczeń
Zajęcia dzielą się na część teoretyczną i praktyczną realizowaną, według uznania uczestników, np. na matach do ćwiczeń// fot. materiały organizatorów.

– Każde spotkanie ma swoją dynamikę, różną w zależności od tematu rozmowy, tego, ile jest osób – mówi Michał Mróz, jeden z prowadzących Uważne spotkania. – Podczas praktyki uważności uczestnicy pozostają w stanie relaksacji, przy zamkniętych oczach. Zwykle podczas zajęć jest kilka takich momentów. Po każdym następuje chwila na dyskusje, refleksje na temat danej techniki czy odczuć z nią związanych.

Jak podkreśla pan Michał, celem treningu uważności jest wgląd w siebie i swoje emocje.

– Ludzie często żyją w pędzie, natłoku swoich myśli – tłumaczy. – Najczęściej myślą o przyszłości w kontekście tego, co muszą jeszcze zrobić, albo o przeszłości, o tym, co się wydarzyło. Podczas spotkań kierujemy uwagę bardziej na “tu i teraz’, aktualny moment i lepszy kontakt z ciałem, własnym oddechem. To wszystko wpływa na budowanie samoświadomości, lepszej kontroli, nad swoimi emocjami, myślami. Dzięki temu można nimi lepiej zarządzać, samodzielnie decydować, aby nie ulegać automatycznym procesom. Chodzi nam o to, aby żyć i działać bardziej świadomie.

Spotkania odbywają się w siedzibie Gdyńskiego Ośrodka Stażowo-Terapeutycznego oraz w Ogrodzie Terapeutycznym “Bez Pośpiechu”. Mają charakter otwarty, na zajęcia jednak należy się zapisać, aby przygotować grupę na zmianę składu, uważnie wprowadzić zmianę.

Jak podkreślają prowadzący, zajęcia spotykają się z pozytywnym odbiorem ze strony uczestników, którzy chętnie biorą w nich udział, jednocześnie zachęcają jednak do uczestnictwa i samodzielnego zapoznania się z tematem uważności.

Spotkania odbywają się w czterech grupach i potrwają do lipca. Szczegóły i terminy znajdują się na plakacie informacyjnym w linku poniżej.

Więcej szczegółów:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close