Przejdź do głównej zawartości strony

Akademia Dobrego Wizerunku była wspólnym projektem Centrum Samopomocy w Gdyni oraz Zespołu ds. Intensywnej Pracy Socjalnej MOPS w Gdyni. Jej celem jest podniesienie wśród uczestników świadomości na temat skutecznych metod poszukiwania pracy.

– To jak wyglądamy, wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez ludzi – zauważa Julita Ostrowska, pracownik socjalny Zespołu ds. intensywnej pracy socjalnej MOPS w Gdyni. – Praca nad poprawą wizerunku nie tylko zmienia nasze nastawienie, ale sprawia, że podnosi się nasza samoocena. Podświadomie wysyłamy na zewnątrz pozytywne komunikaty, które w przypadku rozmowy o pracę mogą nas wyróżnić i pomóc w otrzymaniu zatrudnienia. Zmiana wizerunku to nie tylko założenie nowego ubrania i zrobienie makijażu, to przede wszystkim odkrywanie własnych zasobów i rozwój osobisty. Dlatego w projekcie poza spotkaniami „beauty” nie mogło zabraknąć zajęć z psychologiem.

Zdjęcie: Zajęcia obejmowały m.in. zagadnienia związane z technikami radzenia sobie ze stresem i przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej.
Zajęcia obejmowały m.in. zagadnienia związane z technikami radzenia sobie ze stresem i przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej.//fot.: MOPS w Gdyni.

Projekt obejmował 7 spotkań, podczas których obecne uczestniczki poznawały zagadnienia związane m.in. z nawykami higienicznymi, świadomą pielęgnacją twarzy i włosów, technikami radzenia sobie ze stresem i przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej wraz z doborem odpowiedniej garderoby. Na ostatnich zajęciach uczestniczki wzięły udział w dwóch sesjach z profesjonalnymi fotografami. Umożliwi to aktualizację ich CV oraz zapewni miłą pamiątkę z uczestnictwa w projekcie.

– Oprócz części teoretycznej, każde zajęcia oferowały zajęcia i ćwiczenia praktyczne – podkreśla Katarzyna Osipowicz-Lipska, trenerka pracy Centrum Samopomocy w Gdyni. – Planując projekt Akademii Dobrego Wizerunku, bardzo zależało nam na praktycznych wartościach, jak choćby poszerzenie wiedzy uczestniczek na temat rynku pracy, przygotowania na rozmowy kwalifikacyjne czy wzroście poczucia własnej wartości i sprawczości.

Zdjęcie: Istotną rolę odgrywały spotkania z kategorii beauty, na których zajmowano się np. świadomą pielęgnacją twarzy i włosów oraz makijażem.
Istotną rolę odgrywały spotkania z kategorii beauty, na których zajmowano się np. świadomą pielęgnacją twarzy i włosów oraz makijażem.//fot.: MOPS w Gdyni.

–  Uczestnictwo w projekcie dodało mi pewności siebie – zaznacza pani Ewelina, jedna z uczestniczek. – Zajęcia z psychologiem dały mi poczucie zaopiekowania się sobą samą i pozwoliły zadbać o własny komfort psychiczny. Z kolei warsztaty makijażu pozwoliły mi na nowo odkryć swoją kobiecość. Każda z nas mogła znaleźć coś dla siebie. Prowadzące wniosły dużo ciepła i zaangażowania, dzięki czemu na zajęciach czułyśmy się swobodnie, mając z jednej strony naprzeciw siebie specjalistki, z drugiej poczucie, że możemy z nimi porozmawiać niemal jak z koleżankami – o wszystkim. Czuję, że po 7 latach nieobecności na rynku pracy, własnym wyglądem i postawą jestem w stanie być wartością dodaną dla potencjalnego pracodawcy.

Organizatorzy projektu na co dzień wspierają osoby mające trudności z poruszaniem się na rynku pracy. Zespół ds. Intensywnej Pracy Socjalnej zapewnia dostęp do indywidualnie animowanych działań o charakterze aktywizującym w sferze społecznej, zdrowotnej i zawodowej. Z kolei w strukturach Centrum Samopomocy funkcjonuje Zespół Doradztwa i Poradnictwa, który wspiera osoby z niepełnosprawnościami oraz innych w kryzysowych sytuacjach i w powrocie na rynek pracy. Organizuje m.in. szkolenia oraz warsztaty z pracodawcami. Niedawno w siedzibie centrum przy ul. Chrzanowskiego zorganizowano też targi pracy.

Zdjęcie: Wspólne zdjęcie uczestniczek i prowadzących Akademię Dobrego Wizerunku.
Wspólne zdjęcie uczestniczek i prowadzących Akademię Dobrego Wizerunku.//.fot.: MOPS w Gdyni.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close