Zdjęcie: Katarzyna Weremko, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni podpisały umowę na realizację projektu
Katarzyna Weremko, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni podpisały umowę na realizację projektu "Pomorskie dzieciom"//fot. archiwum MOPS

– Czas pandemii był i ciągle jest trudny dla nas wszystkich, zwłaszcza dla dzieci, które potrzebują naszej intensywnej uwagi i wsparcia. Zawsze staramy się reagować adekwatnie do potrzeb. W ubiegłym roku pojawił się w Gdyni realny problem zabezpieczenia dzieci i młodzieży w niezbędny sprzęt komputerowy na potrzeby nauki zdalnej. Wówczas szybko i sprawnie udało się nam m.in. pozyskać środki unijne, dzięki którym ponad setka młodych ludzi przebywających w gdyńskich rodzinnych i instytucjonalnych formach pieczy zastępczej otrzymała wsparcie w postaci nowych komputerów i oprogramowania. Obecnie zaczynamy kolejne działania projektowe, które pomogą nam zniwelować skutki pandemii przede wszystkim w obszarze wsparcia specjalistycznego, m.in. terapii, warsztatów psychoedukacyjnych czy rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dziś umowę na realizację projektu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisała Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni.

– Dzięki dofinansowaniu unijnemu dodatkowo zabezpieczymy potrzeby osób sprawujących bezpośrednią opiekę i wychowanie nad dziećmi w pieczy zastępczej – dodaje Katarzyna Stec. – Mowa tu na przykład o większym wsparciu superwizyjnym, warsztatach edukacyjnych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu oraz na zapewnienie dodatkowego sprzętu, który wspomoże pracę z dziećmi. Realizacja projektu potrwa do marca 2023 co daje nam możliwość reagowania bieżąco na potrzeby dzieci i młodzieży w wypadku pojawienia się kolejnej fali zachorowań i idących za tym nowych obostrzeń pandemicznych.

Wsparcie z projektu trafi m.in. do gdyńskiej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej typu rodzinnego nr 5, prowadzonej przez państwa Albeckich.

Zdjęcie: W domu Państwa Albeckich .
W domu Państwa Albeckich // fot. archiwum MOPS.

– Obecnie sprawujemy opiekę nad ośmiorgiem dziećmi w wieku od 11 miesięcy do 20 lat, które borykają się z wieloma niepełnosprawnościami i deficytami – poinformowała Izabela Albecka. – Dzięki środkom z projektu dzieci będą mogły skorzystać m.in. ze specjalistycznej terapii kształtującej kompetencje społeczne i psychoterpii indywidualnej. Dla wychowanków z niepełnosprawnościami zaplanowaliśmy wyjazd rehabilitacyjny, jak również indywidulane zajęcia rehabilitacyjne na miejscu. Dla dzieciaków, które ze względu na okres pandemii i formułę nauki zdalnej zaczęły mieć problemy w nauce, a w tym roku szkolnym zdają egzamin 8-klasisty, będą miały zorganizowane dodatkowe wsparcie w postaci korepetycji. Cieszymy się z uczestnictwa w tym projekcie, który w trudnym czasie pandemii pozwoli nam zadbać bardziej o prawidłowy rozwój psychofizyczny naszych podopiecznych.

Zdjęcie: W programie
W programie "Pomorskie dzieciom" biorą udział m.in. młodzi mieszkańcy placówki prowadzonej przez Państwa Albeckich.// fot. archiwum MOPS.

Projekt „Pomorskie dzieciom” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  Budżet projektu wynosi 860.483,95 zł, w tym 812.679,29 zł ze środków europejskich oraz 47.804,66 zł ze środków budżetu państwa.

Szczegóły projektu "Pomorskie dzieciom"

Zobacz więcej na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close