Tydzień Profilaktyki Uzależnień to inicjatywa gdyńskich organizacji i instytucji współpracujących w ramach realizacji Gdyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Uzależnień 2021-2024. Tegoroczne wydarzenie przygotowali wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Gdyńskie Centrum Sportu, Stowarzyszenie OVUM, Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta, Urban Lab, Centrum Samopomocy w Gdyni, Zespół Placówek Specjalistycznych oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka (Filia w Gdyni).

 – Ostatni rok wpłynął bardzo mocno na naszą codzienność. Pandemia i wszystkie zmiany oraz działania, które ze sobą przyniosła, zmieniły naszą szkołę, pracę, czy nawet to, jak funkcjonujemy w naszych rodzinach. To między innymi dlatego zachęcamy do rozmowy i do szukania pewnej równowagi, która wesprze nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Wspólnie, przez siedem dni począwszy od 7 czerwca rozmawiać będziemy o profilaktyce uzależnień, dbaniu o różnorodność naszych codziennych aktywności oraz o dobrych relacjach z bliskimi i przyjaciółmi. – poinformowała Anna  Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W tym okresie na stronie www.zdrowagdynia.pl osoby zainteresowane znajdą linki m.in. do podcastów, artykułów, wykładów, ćwiczeń, przygotowanych przez różnych specjalistów – psychologów, psychiatrów dziecięcych, dietetyków, trenerów, terapeutów uzależnień. Oprócz tego odbędą się różne stacjonarne warsztaty tematyczne dla wszystkich chętnych ( obowiązują wcześniejsze zapisy) oraz zajęcia sportowe na świeżym powietrzu w ramach „Gdyńskiego poruszenia”.

– Każdy z nas, codziennie, może ulec pokusie niekoniecznie zdrowych zachowań. Zależy nam, aby namówić jak najwięcej osób do pokusy np. dbania o siebie, pokusy wyjścia na spacer, utulenia siebie i bliskich, przygotowania zdrowego posiłku z produktów, których nie znaliśmy do tej pory. Warto po prostu zrobić ten pierwszy krok. Posłuchajcie naszych podcastów, może wam w tym pomogą. – dodaje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej UMG.

Zdjęcie: Plakat czwartej edycji Tygodnia Profilaktyki Uzależnień, który potrwa w dniach 7-13 czerwca
Plakat czwartej edycji Tygodnia Profilaktyki Uzależnień, który potrwa w dniach 7-13 czerwca.

– Profilaktyka, to między innymi szukanie równowagi w swojej codzienności. Racjonalne i dobre korzystanie ze swoich zainteresowań, ale także uważność na to, czy oddając się jakimś aktywnościom nie zaniedbujemy innej sfery swojego życia. – mówi Piotr Prósinowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

– Od pierwszej edycji zależy nam przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy na temat uzależnień oraz informowaniu mieszkańców o dostępnych formach pomocy w naszym mieście – dodaje Aleksandra Rusak z Zespołu do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych MOPS w Gdyni. – Wszystkie osoby potrzebujące wsparcia dla siebie lub swoich bliskich zachęcam do korzystania z portalu www.gdyniawspiera.pl, gdzie znaleźć można oferty gdyńskich instytucji pomocowych oraz strony www.zdrowagdynia.pl, na której znajdziemy wiele dodatkowych informacji. W tym roku przygotowaliśmy również uaktualniony „Niezbędnik – informator o instytucjach”, który można sobie wydrukować lub pobrać ze stron internetowych.

Szczegółowy program Tygodnia Profilaktyki Uzależnień ze wszystkimi wydarzeniami, linkami, możliwością zapisów na warsztaty znajdują się na stronie: – www.zdrowagdynia.pl.

Dodatkowe informacje

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close