Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Leśna Ekspedycja zrealizowana została w ramach projektu Pomorskie Dzieciom
"Leśna Ekspedycja" zrealizowana została w ramach projektu "Pomorskie Dzieciom"// fot. archiwum Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Pandemia oraz nauka zdalna przyczyniły się do osłabienia relacji z rówieśnikami, a możliwość poznawania nowych osób i budowania relacji w świecie rzeczywistym była ograniczona. Swego rodzaju izolacja, a także spędzanie wielu godzin przed komputerem przy niedostatecznej ilości ruchu miały negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci. Jednym z działań podjętych w odpowiedzi na powyższe trudności u dzieci i młodzieży były warsztaty psychoedukacyjne „Leśna Ekspedycja” zorganizowane w ramach unijnego projektu „Pomorskie Dzieciom”, w którym uczestniczy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.

 Wspólne, aktywne spędzanie czasu poza domem czy szkołą ma niezwykle dobry wpływ na młodych ludzi. Przyczynia się do rozwoju więzi społecznych, prawidłowych zachowań oraz do utrzymania prawidłowej sprawności fizycznej i umysłowej – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Inicjatywy takie jak „Leśna Ekspedycja” to doskonały przykład działania łączącego edukację z integracją, tak ważną, szczególnie w okresie po nauczaniu zdalnym.

Łącznie w zajęciach wzięło udział 50 dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej w Gdyni. W ramach „Leśnej Ekspedycji” mieli okazję lepiej poznać siebie nawzajem przy wysiłku fizycznym, na wysokościach, oraz wspólnym wykonywaniu specjalnie przygotowanych zadań nastawionych na współpracę, komunikację, odpowiedzialność i wyłonienie roli lidera. Dodatkowo, po wykonaniu każdego zadania prowadzona była dyskusja wraz z wyciągnięciem wniosków na przyszłość.

Zdjęcie: Zajęcia obejmowały różnorodne aktywności na świeżym powietrzu
Zajęcia obejmowały różnorodne aktywności na świeżym powietrzu//fot. archiwum Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Wśród dzieci, które brały udział w warsztatach znalazło się trzech chłopców przebywających pod opieką pana Wojciecha Lemke. Państwo Lemke prowadzą zawodową rodzinę zastępczą od 6 lat. Opiekują się chłopcami w wieku 10, 11 i 15 lat.

-Zajęcia oceniam bardzo pozytywnie. Z początku pojawiło się trochę obaw z powodu tego, że nie wiadomo było jak tam będzie, ale ostatecznie nawet najstarszy z chłopców był zadowolony. Wszyscy chcieli jeszcze zostać, mimo że już musieliśmy wracać do domu – mówi.

Jak podkreśla pan Wojciech, na tle innych zajęć, w których brali udział chłopcy, “Leśna ekspedycja” wzbudziła ich szczególne zainteresowanie.

Zdjęcie: Zadania nastawione były na współpracę, komunikację, odpowiedzialność i wyłonienie roli lidera
Zadania nastawione były na współpracę, komunikację, odpowiedzialność i wyłonienie roli lidera// fot. archiwum Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

– Zajęcia zręcznościowe, takie jak podczas warsztatów, bardzo pozytywnie wpływają na dzieci. Rozwijają ich, zachęcają do tego, aby odkrywać, poruszać się w terenie i pobudzają wyobraźnię. Chodzi też o to, że dzieci przebywają na zewnątrz, mogą się tam bawić – zaznacza.

Uczestnicy zajęć mogli skorzystać także z takich atrakcji jak: ścianka wspinaczkowator przeszkódpark linowy czy tyrolka. Nie zabrakło również zabaw pobudzających myślenie i zwiększających wzajemne zaufanie oraz wspólnego odpoczynku przy ognisku z kiełbaskami.

– Podobały mi się wszystkie atrakcje, ale najbardziej przejście po parku linowym – można było poczuć adrenalinę. Fajny był także spacer połączony z rozwiązywaniem zadań i ukrywaniem się – mówi 15-letni Fabian, jeden z uczestników. – W takich zajęciach uczestniczyłem nie pierwszy raz. Cieszę się, że mogłem poznać nowych ludzi. Byli tam też ci, których znałem wcześniej, a nawet moi przyjaciele, z którymi wspólnie działaliśmy.

Zdjęcie: Wśród atrakcji znalazły się park linowy oraz ścianka wspinaczkowa
Wśród atrakcji znalazły się park linowy oraz ścianka wspinaczkowa// fot. archiwum Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

 – W trakcie aktywności takich jak „Leśna Ekspedycja” dzieci i młodzież mają okazję nie tylko aktywnie wypocząć, ale także nabyć umiejętności i przyswoić nawyki, które zaprocentują w przyszłości – mówi Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Jako MOPS chętnie włączamy się w projekty, które przynoszą korzyści mieszkańcom naszego miasta w każdym wieku. Chcemy, aby każdy z nich mógł liczyć na pełne, dostosowane do potrzeb wsparcie, co przełoży się na pozytywne zmiany w życiu codziennym.

Wśród działań realizowanych w ramach projektu „Pomorskie dzieciom” wymienić można m.in. zapewnienie wychowankom rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej specjalistycznego wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego i psychiatrycznego oraz korepetycji i pomocy w nauce, prowadzenie warsztatów psychoedukacyjnych czy zapewnienie specjalistycznego poradnictwa rodzinnego.

Projekt “Pomorskie dzieciom” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zdjęcie: Plakat projektu Pomorskie dzieciom
Plakat projektu "Pomorskie dzieciom"//materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Zobacz też:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close